Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • terapie ajurwedyjskie
  • zapalenie oskrzeli
  • zapalenie płuc
  • porady
zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli, terapie ajurwedyjskie,
Zapalenie oskrzeli, płuc – co radzi ajurweda?

Zapalenie oskrzeli leczy się podobnie jak poważne przeziębienie lub kaszel. Choć jest to przede wszystkim dolegliwość typu kapha, podobnie jak przeziębienie może ono występować w odmianach związanych z każdą z trzech dosz.

 

 

Na zapalenie oskrzeli skuteczne są zioła wykrztuśne i napotne, takie jak woskownica, goździki, imbir, tatarak, gałka muszkatołowa i lukrecja. Gdy występuje gorączka, zaleca się wychładzające środki przeciwkaszlowe, takie jak vasa, gotu kola czy dziewanna, czy ajurwedyjskie ziele tonizujące, pomocne w chorobach płuc – vamsha rochana (bambus trzcinowaty).

Inhalacje parowe z aromatycznych ziół to kolejny doskonały środek. Pod tym względem najlepsze są olejki eteryczne, takie jak eukaliptus, kamfora, mięta lub golteria (wintergreen).

Do gorącej wody wlej 10–30 kropli wymienionych olejków. Pochyl się nad naczyniem, nakryj głowę ręcznikiem i wdychaj opary przez 10 minut.

Możesz również zagotować liście tych ziół w garnku i stosować parówkę opisaną powyżej. Wskazane są również inne formy terapii parowej (swedana), ale należy uważać, aby się nie odwodnić.

Zapalenie płuc również można sklasyfikować w zależności od dosz, ale jest ono bardziej niebezpieczne, ponieważ infekcja atakuje na głębszym poziomie, a gorączka często jest wyższa. Sproszkowane rogi jelenia (shringa bhasma) to lek najczęściej stosowany w przypadku zapalenia płuc. Sproszkowany gips (godanti bhasma) skutecznie leczy choroby płuc wówczas, gdy pojawia się wysoka gorączka. Równie dobry jest chiński preparat Gypsum.

W stanach ostrych dobrze działają zioła antybiotyczne, takie jak jeżówka, gorzknik, katuka i urzet, zażywane co 2–3 godziny w dawce 3–5 gramów proszku lub w dwa razy większej dawce w postaci wywaru.

Jeśli stan jest bardzo poważny, konieczne może być zażywanie antybiotyków. W okresie rekonwalescencji po chorobach osłabiających płuca, w tym po gruźlicy, doskonale działa preparat Chyawanprash lub inne zioła tonizujące płuca, takie jak korzeń żywokostu, wiąz czerwony, śatawari, aśwagandha lub żeń-szeń, najlepiej w postaci wywaru mlecznego.

 

Zobacz chyawanprashzielonysklep.com

Przeczytaj także: Przeziębienia – co na to ajurweda?

Opracowanie na podstawie:

Terapie ajurwedyjskie. Praktyczny przewodnik, David Frawley, zielone-wydawnictwo.pl

 

 

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl