Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • kosmetyki ajurwedyjskie
  • produkty naturalne
  • ajurweda Kraków
  • masaż ajurwedyjski
produkty naturalne
Zapachy w kosmetyce ajurwedyjskiej

Zapachy roślin powstają w komórkach rośliny pod wpływem słońca. Znany francuski aromatoterapeuta powiedział kiedyś, że esencje zapachowe są przejawem radości życia rośliny. Aromaty ożywiają zarówno ciało, jak i umysł, dają przyjemność zmysłom i zapewniają nam kontakt z naturą.

Wiele esencji ma działanie antyseptyczne. Niektóre są pomocne w przypadku infekcji wirusowych, ponieważ poprawiają odporność. Inne pobudzają zdrowy podział i wzrost komórek. Nie tylko zapewniają ciału zdrowie i piękny zapach, ale - jak dowiedziono – przywracają także harmonię i równowagę umysłową.

Uzdrawiająca moc leczniczych esencji jest bardzo rozległa i głęboka. Zapachy roślin zajmują ważną pozycję w kosmetyce i ziołolecznictwie. Coraz częściej używa się ich też w medycynie konwencjonalnej. Na przykład, esencję lawendową stosuje się na silne poparzenia, zaś esencję różaną do leczenia uzależnień, depresji i nerwic. Takie esencje bywają przydatne w dolegliwościach, w których medycyna zaleca stosowanie łagodnych środków uspokajających.

 

W ajurwedzie aromaty dobiera się tak, aby zrównoważyły swoimi właściwościami dosze. Bierze się pod uwagę także ich zapach oraz to, czy mają działanie wychładzające czy rozgrzewające. Duże znaczenie ma także to, jak zapachy wpływają na emocje i równowagę psychiczną.

Zapachy dla doszy wata powinny być słodkie lub lekko kwaśne, rozgrzewające, odżywcze, nawilżające i ogólnie uspokajające układ nerwowy i umysł.

Jak zawsze w przypadku wata, należy zachować umiar. Esencje działają szczególnie silnie i dlatego należy je stosować w stężeniu i dawkach takich jak zalecane. W przypadku doszy wata bardzo silny zapach będzie mieć działanie podrażniające.

Zapachy zalecane dla doszy wata to: szałwia muszkatołowa, geranium, cynamon, cyprys, goździki, jaśmin, piżmo, pomarańcza, róża, drzewo sandałowe (stosowane na ciepło).

Najlepszą bazą (nośnikiem) olejków dla doszy wata jest tłoczony na zimno olej sezamowy. Ma działanie rozgrzewające, odżywiające, ugruntowujące oraz silnie uspokajające i nawilżające. To jedyny znany olej, jaki przenika przez wszystkie siedem warstw skóry.

Oleje z awokado, nasion marchwi i oleje z witaminą E nadają się do dodatkowego nawilżania bardzo suchej skóry.

 

Zapachy dla doszy pitta powinny być słodkie, lekko cierpkie lub gorzkie. Powinny działać ochładzająco na ciało i równoważyć takie emocje jak niepokój, niecierpliwość, gniew i agresja.

Zapachy zalecane dla doszy pitta to: rumianek, gardenia, jaśmin, wiciokrzew, lotos, trawa cytrynowa, melisa, mięta, róża, drzewo różane, drzewo sandałowe, wetyweria.

Tradycyjnie róży i drzewa sandałowego często używa się do produkcji kosmetyków ajurwedyjskich. Drzewo sandałowe stosuje się na okolice „trzeciego oka” (pośrodku czoła), aby wyciszyć umysł i emocje.

Najlepszym nośnikiem olejków dla doszy pitta jest olejek kokosowy. W kosmetyce europejskiej uważany jest czasem za zbyt ciężkim. Doskonałymi jego substytutami są oleje: słonecznikowy, szafranowy, jojoba, a nawet sezamowy, pod warunkiem że zmieszany zostanie z esencją o działaniu ochładzającym.

 

Zapachy dla doszy kapha powinny być ostre, lekko cierpkie lub gorzkie, lekkie, drzewne, rozgrzewające, a mimo to powinny pobudzać umysł i ciało.

Zapachy zalecane dla doszy kapha to: cedr, cynamon, piżmo, eukaliptus, mirra, paczuli, sosna, szałwia.

Najlepszą bazą olejków dla doszy kapha są: olej gorczycowy, olej lniany, olej jojoba, oliwa z oliwek i olej migdałowy.

Wszystkie oleje bazowe pochodzenia roślinnego powinny być tłoczone na zimno i, jeśli to możliwe, organiczne. Oleje tłoczone na zimno są bogate w witaminy B i E.

Olejki organiczne zawsze są najlepsze, ponieważ są bogatsze i bardziej żywotne. Są również wolne od pestycydów i chemicznych nawozów.

 

Olej sezamowy, olej migdałowy, olej gorczycowy, olej kokosowy, a także masło ghee znajdziesz w zielonysklep.com – zobacz tutaj.

 

 

Przeczytaj także:

Aromaty i olejki w praktyce jogi 

Aromaterapia w pigułce

Świat masażu

 

 

Opracowanie na podstawie:

Ajurweda a uroda. Jak być pięknym. Melanie Sachs. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2015.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl