Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • ajurweda
  • medycyna naturalna
  • zdrowy styl życia
  • pozytywne myślenie
zdrowy styl życia
Zamień czarne myśli na spokój

Jesteś przygnębiony? Zastanawiasz się, czy to wszystko ma sens? Chciałbyś zmiany, ale brakuje ci wiary w to, że się uda? A może czarne myśli cię przytłaczają i wciąż powracają? Co zrobić w takiej sytuacji? Jak sobie pomóc? Jak uwierzyć, że zmiana na lepsze jest możliwa? Sprawdź.

Zadaj sobie pytanie, czy dana czynność, myśl, emocja czy cokolwiek innego wywołuje w tobie spokój. A może uporczywa, powracająca myśl sprawia, że jesteś niespokojny i nieszczęśliwy? Wprawia cię w poczucie beznadziei i lęku.

Bądź świadomy swoich myśli. Zadawaj sobie pytanie, czy dana myśl wywołuje u ciebie spokój czy niepokój. Emocja albo cię wycisza, albo zakłóca dobre samopoczucie. Albo daje ci poczucie spełnienia, albo poczucie niezadowolenia. Pamiętaj, że to ty jesteś twórcą swoich myśli. Weź odpowiedzialność za swój nastrój.

Na przykład czujesz się przygnębiony, ponieważ jesteś samotny. Poczucie izolacji wpędza cię w depresję. Po kilku latach wzorzec widać wyraźnie: kiedy intensywnie myślisz o swojej samotności, stajesz się coraz bardziej przygnębiony.

Nawyk takiego myślenia jest bardzo wyraźny. Często zdajemy sobie sprawę, że takie nawykowe myślenie jest destrukcyjne, a mimo to nadal tak postępujemy. Po latach przyzwyczajasz się do tej myśli, a utrwalony nawyk utrudnia jakąkolwiek zmianę na lepsze.

Najważniejszy jest moment, kiedy myśl pojawia się w twoim umyśle i stajesz się jej świadomy. To chwila, w której możesz zdecydować, że pozwolisz jej odejść razem z innymi myślami. Po prostu rozpoznaj myśl. „Ach, tak, znam cię, to ty mnie wpędzasz w depresję. Nie chcę wchodzić w związek z tobą”.

Dokonaj tego wyboru i skieruj uwagę na coś innego. Jeśli uwagę można odwrócić za pomocą stanowczej decyzji – wygrałeś i myśl przeminie. Może wrócić za kilka minut, godzin lub dni. To twój wybór – czy się jej poddasz czy nie.

Jeśli ktoś wejdzie do pokoju, w którym siedzisz, i będziesz go ignorować, wcześniej czy później znudzi mu się czekanie i sobie pójdzie. To samo dotyczy myśli. Jeśli poświęcisz im uwagę – zostaną. Jeśli je zignorujesz – zmęczą się i odejdą po jakimś czasie.

Umiejętność stanowczego i konsekwentnego kierowania uwagi na coś innego pozwoli określić, na ile osiągnąłeś sukces. Nie martw się, jeśli początkowo będziesz stale wracać do starego wzorca zachowań. Przede wszystkim niech to nie będzie okazja do krytykowania siebie, bo myśli i emocje można karmić zarówno uwagą negatywną, jak i pozytywną.

Pamiętaj, że myśli mają charakter indywidualny i możemy je przyjąć lub odrzucić. Masz wybór – ten wybór polega na tym, że możemy zdecydować się na spokojne albo niespokojne doświadczenia. Niektóre myśli nas niepokoją, ponieważ mamy do nich upodobanie. Konsekwencją tego są myśli nawykowe lub natrętne, które wciąż powracają.

W chwili gdy rozpoznamy myśl, możemy podjąć decyzję, że się od niej uwolnimy, stanowczo wybierając spokój. Jeśli zbyt późno sobie to uświadomimy, a nasz umysł znowu pogrąży się w niepokoju, możemy odwrócić od niego uwagę, np. poprzez aktywność fizyczną czy określone dźwięki. Dźwięki, na przykład określone mantry, skutecznie zastępują myśli, ponieważ wpływają na układ nerwowy poprzez doszę wata.

Możesz postrzegać swój umysł jako dobrego pomocnika. Ciesz się umysłem i emocjami, zauważaj je i bądź ich świadomy, ale nie popełniaj błędu polegającego na tym, że utożsamiasz się z nimi. Nie pozwól, aby myśli i emocje rządziły tobą – to ty decydujesz, co chcesz zatrzymać w swoim umyśle. To początek wolności!

 

 

Przeczytaj także:

Uspokój swój umysł

Rutyna czy subtelne zmiany

Twój przyjaciel - umysł 

 

 

Polecamy HERBATKA JATAMANSI – uspokaja niespokojne myśli, pokonuje odczucia niepewności, smutku, samotności, strachu i braku nadziei, przynosi ukojenie w stresie i napięciu nerwowym, wspomaga relaksację organizmu, wzmacnia równowagę psychiczną. Zobacz w zielonysklep.com – tutaj.

 

Opracowanie na podstawie:

Ajurweda dla kobiet. Atreya. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2010.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl