
W poprzedniej części artykułu pisaliśmy, dlaczego mleko matki jest o wiele bardziej wartościowe niż mleko modyfikowane. Dlaczego karmienie piersią ma więcej zalet niż karmienie butelką? Co zrobić, jeśli masz problem z bólem piersi? Co zrobić, jeśli pokarm jest mało treściwy?
Nie bój się, że twój pokarm jest mało treściwy, wodnisty czy nie ma smaku. Jest odpowiedni, jeśli żywisz się rozsądnie. Nie dokarmiaj dziecka, jeśli nie zaobserwujesz takiej potrzeby, szczególnie do momentu, kiedy nauczy się prawidłowo ssać pierś. Wiadomo, że picie z butelki to sposób najmniej męczący i maluch szybko odzwyczai się od żmudnego ssania piersi. Zaakceptuj ból jako nieodłączny element życia.
Tolerancja na ból wzrasta wraz z przewagą „cięższej” doszy, zatem bardzo często dotyczy kobiet wata, a rzadko kobiet kapha. Jeśli jesteś mamą wata, znajdź odpowiedni sposób na złagodzenie bólu, ale nie traktuj go jako przeciwności w karmieniu. Mama pitta bardzo często zaciśnie zęby i głęboko wierzy w zalety karmienia piersią, w ogóle bólu nie odczuje – ogromną rolę odgrywa bowiem psychika.
Nie bój się też o wygląd swoich piersi. Na pewno nie utracą jędrności i kształtności jeśli zaczniesz karmić. A nawet gdyby tak było, czy nie najważniejsza jest teraz ta mała istota? Jej wzrok, który spotyka się z twoim, jej uśmiech i czułe obejmowanie piersi? Tego kontaktu nie da się niczym zastąpić. Naucz się prawidłowo przystawiać dziecko do piersi i poczuj tę wspaniałą więź między tobą a twoim dzieckiem. Korzystajcie z tego oboje, ciesząc się każdą wspólną chwilą.
Utrzymuj piersi w czystości, zadbaj o ich odpowiednią higienę i dostarcz powietrza. Możesz też w razie silnego bólu użyć specjalnych osłonek na brodawki. Odciągane i odgrzewane mleko bardzo często traci znaczące enzymy, nie radzimy więc tak postępować. Szczególnie jeśli mleko wcześniej przebywa w lodówce. Chłód pozbawia mleko życiodajnej energii i staje się ono tylko produktem natury fizycznej. Oczywiście, gdy nie ma innego wyboru, to schłodzone lub zamrożone mleko jest lepsze niż mleko modyfikowane, które tej energii nie posiada w ogóle.
Gdy dziecko nie opróżni piersi do końca, czasem trzeba odciągnąć mleko, by pozbyć się potencjalnych zatorów, złagodzić ból i obrzmienia. Zabrane w ten sposób mleko nadaje się do pielęgnacji skóry niemowlaka.
Przeczytaj także:
Zalety karmienia piersią - część 1
Opracowanie na podstawie:
Świadome macierzyństwo z ajurwedą. Shivani Sood, Monika Ptak-Korbacz. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2018.