Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • ciąża
  • karmienie piersią
  • świadome macierzyństwo
  • zdrowa dieta
ciąża i poród
Zalety karmienia piersią - cz. 1

Jakie są zalety karmienia piersią? Dlaczego lepsze jest mleko matki niż mleko modyfikowane? Co unikalnego posiada mleko matki? Co oprócz szczególnej więzi daje mleko matki? Podajemy kilka argumentów, które pomogą zrozumieć, dlaczego karmienie piersią jest takie ważne.

Dziecko w łonie matki odżywia się składnikami pochodzącymi z jej krwi. Natura tego zjawiska działa w nieprawdopodobny sposób – budowa łożyska umożliwia selektywne sączenie istotnych dla rozwoju płodu składników i substancji. Dziecku nie brakuje zatem niczego: narządy mamy pracują, by dostarczyć mu tlen, pożywienie i różne substancje umożliwiające funkcjonowanie organizmu we właściwych proporcjach.

Wraz z przecięciem pępowiny nieustanny strumień odżywczy ulega przerwaniu i dziecko jest zdane na trawienie i przyswajanie tego pożywienia, które mu podaje matka. Laktacja to proces całkowicie naturalny i przynależny wszystkim matkom, podlega on tylko i wyłącznie działaniu hormonów oraz emocji.

Kluczową rolę, prócz hormonów, które pobudzają aktywność gruczołów mlecznych, odgrywa także świadomość matki, jej nastawienie i emocje towarzyszące karmieniu. Zatem oprócz wyjątkowych przypadków, np. ciężkiej choroby, każda kobieta może wykarmić swoje dziecko tak samo, jak karmiła je przez 9 miesięcy w swoim łonie. Zdarzają się kobiety, szczególnie z przewagą doszy wata, które mogą mieć mniej pokarmu albo może być on mało treściwy. Nie stanowi to jednak powodu, by pozbawiać dziecka tego, co najcenniejsze w pierwszych miesiącach życia. Warto zatem skupić się na swojej diecie i psychice, a pokarmu na pewno przybędzie.

Pozostawiając aspekt rozwijającej się fizycznej bliskości między matką a jej dzieckiem, stanowiącej niezwykle istotny element w rozwoju psycho-emocjonalnym dziecka, zwracamy uwagę na naturalne dostosowanie karmienia do potrzeb dziecka. Mały organizm dostaje z mlekiem matki właściwe do jego rozwoju na poszczególnych etapach, idealne i wyważone proporcje składników odżywczych, których nie da się zastąpić żadnym innym pokarmem.

Mleko matki według ajurwedy redukuje doszę wata i pitta, łatwo się trawi i filtruje przez nerki. Proteina zawarta w mleku znacznie szybciej ulega strawieniu niż proteiny zawarte w mleku krowim. Nawet wcześniaki są zdolne całkowicie strawić i przyswoić mleko matki. Karmienie buduje silną więź miłości i zaufania pomiędzy nią a dzieckiem.

Poniżej znajduje się kilka argumentów, które pomogą zrozumieć, dlaczego karmienie piersią jest takie ważne:

W mleku modyfikowanym, które pod względem ilości i proporcji składników odżywczych jest stosunkowo zhumanizowane, brakuje ludzkich hormonów, ciałek odpornościowych i czynników biologicznych, niezbędnych do prawidłowego wzrostu i rozwoju narządów dziecka, m.in. układu nerwowego i przewodu pokarmowego.

Mleko mamy ma niską zawartość soli mineralnych, dzięki czemu nie dochodzi do obciążenia jeszcze niedojrzałych nerek. W mleku modyfikowanym może znajdować się nawet potrójna dawka składników mineralnych.

Mleko z piersi ma zawsze odpowiednią dla dziecka temperaturę i gęstość, ale co najważniejsze – jest zawsze sterylne.

Jest to produkt gatunkowy, który został stworzony dla potrzeb niemowlęcia. Zawiera najlepsze dla rozwoju dziecka podstawowe składniki odżywcze. Mleko matki nie powoduje alergii. Jeśli dziecko jest uczulone na mleko własnej matki, wówczas matka powinna przyjrzeć się swojej diecie, bo być może spożywa tyle alergenów i substancji toksycznych że dziecko po prostu się przed nimi skutecznie broni.

Mleko mamy jest łatwostrawne i krócej niż mleko modyfikowane przebywa w żołądku. Dzięki temu dziecko lepiej radzi sobie z przyswojeniem, co redukuje wzdęcia, gazy i kolkę. Warto uzmysłowić sobie, że dziecko wypija ogromne ilości mleka w stosunku do swojej masy. Ta ilość stanowi wyzwanie dla małego dziecka.

Dziecko je tyle, na ile ma ochotę a nie tyle, ile wlejesz mu do butelki. Ma to swoje dobre i złe strony, np. nigdy nie wiadomo, ile zjadło.

Co najważniejsze, mleko matki w przeciwieństwie do mleka modyfikowanego zawiera w sobie pranę  - siłę, energię życiową, która pozwala funkcjonować na wielu płaszczyznach w ramach jednego organizmu i jest niezbędna do życia.

Gdy karmi się piersią, rozpoznanie potencjalnych alergii u dziecka zaczyna się dużo wcześniej niż w przypadku podawania stałego pożywienia. Dla dzieci o przewadze energii wata i pitta ma to niebagatelne znaczenie, bowiem pozwala na szybsze wyeliminowanie z diety szkodliwych produktów i wdrożenie ich zamienników bez narażania maluchów na braki składników mineralnych.

Karmienie powinno odbywać się wtedy, kiedy dziecko tego potrzebuje. Każde dziecko ma własne możliwości trawienne: jedno domaga się posiłku co 2, inne co 4 godziny i jest to zupełnie normalne.

 

Chcesz zadbać o swoją dietę? W zielonysklep.com znajdziesz produkty, które pozwolą ci ułożyć smaczną i zbilansowaną dietę.

 

Przeczytaj także:

Co jeść, jeśli karmisz piersią

Jakich produktów unikać, będąc w ciąży 

 

 

Opracowanie na podstawie:

Świadome macierzyństwo z ajurwedą. Shivani Sood, Monika Ptak-Korbacz. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2018.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl