Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • ajurwedyjskie zalecenia
  • posiłki
  • w domu
  • zalecenia
zalecenia ajurwedyjskie, obiad,
Zalecenia ajurwedyjskie dotyczące posiłków w domu

Ajurwedyjska wiedza o żywieniu i diecie nie sprowadza się wyłącznie do zaleceń dotyczących doboru właściwych składników pokarmowych dla poszczególnych dosz. Jest o wiele wszechstronniejsza: uczy nas, że nie tylko to, co jemy jest ważne ale również to, jak jemy, w jakim towarzystwie i z jakim nastawieniem umysłu spożywamy posiłek.

 

 

1. Ustal pory i miejsce posiłków oraz ściśle stosuj się do tych ustaleń. Przykładowo, jeśli jesteś w domu, jedz w jadalni o 7:30 i 18:30. Jeżeli jesteś w domu także w porze obiadu, wybierz stałą porę posiłku.

2. Nigdy nie jedz w kuchni.

3. Nigdy nie jedz razem z niespodziewanymi gośćmi; naucz się częstować ich jedzeniem, nie łamiąc zasad swojej diety.

4. Wyrób sobie dobry nawyk, aby zawsze przed każdym posiłkiem lub przekąską wyrazić wdzięczność za jedzenie. Dzięki temu umysł pojmie, jak ważny i znaczący jest każdy posiłek, którego celem jest zapewnienie składników odżywczych - darów hojnej Natury dla ciała i umysłu.

5. Zawsze przed posiłkiem lub przekąską umyj ręce i twarz.

6. Podczas posiłku skup się na jedzeniu. W tym czasie powstrzymaj się od omawiania kontrowersyjnych tematów lub problemów osobistych.

7. Na początku posiłku wystaw wszystkie dania na stół. Dzięki temu wszyscy będą je widzieć i nie przejedzą się potrawami podawanymi na początku tylko dlatego, że nie wiedzieli, iż będą jeszcze jakieś inne.

8. Gdy ty (i inni przy stole) nałożycie sobie porcje różnych potraw, usuń ze stołu misy, patery, wazy i wszystkie naczynia służące do serwowania dań. Na początku może się to wydawać niewygodne, ale to bardzo ważny nawyk. Jeśli ktoś w rodzinie jest sportowcem albo ciężko pracuje fizycznie, może potem iść do kuchni, aby w razie potrzeby nałożyć sobie dokładkę.

9. Dokładnie przeżuwaj i połykaj każdy kęs, zanim weźmiesz do ust kolejny.

10. Świadomie postaraj się jeść powoli i nigdy nie przełykaj pospiesznie. Posiłek powinien trwać przeciętnie 30 minut. Zanim mózg otrzyma sygnał, że żołądek jest pełny, zazwyczaj mija 20 minut. Jeśli jesz zbyt szybko, żołądek zapełni się, lecz mózg jeszcze nie będzie o tym wiedział, a ty zjesz za dużo i dopiero po kilku minutach zrozumiesz, że jesteś przejedzony!

11. Zawsze wygospodaruj odpowiednią ilość czasu na posiłek i nigdy nie jedz w pośpiechu

12. Po posiłku natychmiast usuń ze stołu pozostałe jedzenie. Nigdy nie stwarzaj sobie okazji do podjadania po posiłku.

13. Według ajurwedy odpowiednia ilość pożywienia na jeden posiłek to taka, jaka zmieści się w obu złożonych dłoniach. Jest to ilość, która powinna zapełnić 50% żołądka. Garść każdej osoby jest proporcjonalna do wielkości jej żołądka.

 

Zobacz książki o gotowaniu w  zielonysklep.com

Przeczytaj także: Rozgrzewający kociołek

Opracowanie na podstawie:

Dieta i odchudzanie zgodnie z ajurwedą. Program sattwiczny, Scott Gerson, zielone-wydawnictwo.pl

 

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl