Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • ajurweda
  • kuchnia
  • dieta
  • posiłki
Zadbaj o swoją dietę

Czy poświęcasz swojemu ciału tyle samo uwagi, ile poświęcasz przyjacielowi? Wielokrotnie jesteśmy bardzo brutalni wobec swojego organizmu, nie zdając sobie nawet z tego sprawy.

Jemy w pośpiechu, nie jemy przez cały dzień, a potem się objadamy. Nie mamy czasu, by zadbać o swoją dietę.

Dzięki szacunkowi do siebie i uświadomieniu sobie wymogów, jakie stawia przed nami czas, zmieniamy nasze zwyczaje żywieniowe z szybkiego i nieuważnego jedzenia na w pełni odżywcze. W naszej obecnej kulturze mało wagi przywiązuje się do domowych posiłków, ciepłych i dobrze przyrządzonych.

Jeśli jesteś częstym gościem fast foodów lub restauracji, mieszkasz sam i nie lubisz gotować dla siebie lub – co gorsze – występują u ciebie wszystkie przyzwyczajenia jednocześnie, poeksperymentuj na początek z jednym ciepłym posiłkiem ugotowanym w domu raz na tydzień.

Jeśli nie jesteś aż tak bardzo uzależniony od tego typu jedzenia, jednak często zaglądasz do lodówki, szukając dla siebie czegoś odżywczego, spróbuj innego eksperymentu: zaplanuj dwie lub trzy wolne godziny w każdym tygodniu, by ugotować swoje przysmaki, na przykład duży garnek ulubionej zupy, danie z curry, smaczną kukurydzę lub coś, co lubisz. Możesz zaprosić przyjaciół i podzielić się z nim posiłkiem. Nawet gotując w ten sposób, masz wiele szybkich dań do wyboru: serek wiejski lub jogurt, jajka lub cokolwiek innego, czy też dania bogate w błonnik i składniki odżywcze.

Twoje ciało zacznie rozumieć, że naprawdę zaczynasz o nie dbać i jesteś gotowy poświęcić mu trochę czasu. Spróbuj też przed pójściem na zakupy wynotować z książki kucharskiej składniki, których potrzebujesz do przygotowania swoich ulubionych dań.

Warto wiedzieć, w jaki sposób nasze pragnienia wskazują nam, jakie mamy potrzeby. Weźmy na przykład czekoladę. Często zdarza się, że nagle mamy ochotę na kawałek czekolady. Warto wiedzieć, że czekolada jest wyjątkowo bogata w magnez i wpływa bardzo relaksująco na ciało. Często chęć na czekoladę pojawia się u kobiet zwłaszcza przed okresem.

Czekolada zawiera zarówno silny smak słodki, jak i gorzki – czyli smaki, które uspokajają pitta. Chęć na czekoladę może oznaczać potrzebę uzupełnienia magnezu lub smaku gorzkiego i słodkiego. Jeśli faktycznie brakuje nam magnezu, możemy go uzupełnić, jedząc brokuły, warzywa o zielonych liściach, orzechy oraz pokarmy bogate w chlorofil.

Mędrcy ajurwedyjscy zalecają łatwy sposób zmiany przyzwyczajeń dietetycznych. Pomyśl o nich jak o ćwiartkach (1/4, 1/4,1/4). Jeśli jesteś już pewien, jaką część swojej diety lub życia chciałbyś zreformować, ale nie masz wystarczającej pewności co do tego, czy potrafisz to zrobić, rozpocznij od zmiany nawyków systemem ćwiartek. Przykładem może być problem z kofeiną. Powiedzmy, że pijesz cztery filiżanki kawy dziennie. Lubisz kawę, lecz zaczynasz odczuwać jej negatywne skutki (np. kłopoty ze snem). Codziennie zmniejszasz ilość wypijanej kawy o jedną czwartą w ciągu pierwszego tygodnia. Kiedy już przyzwyczaisz się do trzech kaw dziennie, ponownie zmniejszasz jej spożywanie o jedną czwartą.

W ten sposób możesz osiągnąć ilość, która stanowi twój cel, na przykład jedna kawa dziennie zamiast czterech. Tę samą metodę możesz zastosować, by zwiększyć przyjmowanie pewnych pokarmów lub zmniejszyć ilość zjadanych słodyczy bądź innych substancji uzależniających.

Dokonywanie zmian zaczyna się od małych kroków. Od czego chciałbyś rozpocząć?

Jeśli chcesz zadbać o swoją dietę, wypróbuj nasiona CHIA – to szałwia hiszpańska, bogate źródło białka, witamin, aminokwasów i minerałów, w tym wapnia, miedzi, żelaza, magnezu, fosforu i potasu. Do napojów, do koktajli, do sałatek. Zobacz – nasiona CHIA Bio.

 

Opracowanie na podstawie:

Ajurwedyjska książka kucharska. Jak zdrowo żyć i dobrze się odżywiać. Amadea Morningstar, Urmila Desai. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa A-ti information services, Kraków 2011.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl