Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • medycyna naturalna
  • suplementy diety
  • ajurweda zioła
  • herbaty organiczne
zioła ajurwedyjskie
Z ziołowej apteczki – echinacea i goryczka

Echinacea i goryczka to jedne z najlepszych środków odtruwających i oczyszczających stosowanych w ziołolecznictwie zachodnim. Korzystnie działają na układ krążenia, oczyszczają krew i mają właściwości antybakteryjne.

Echinacea

Stanowi naturalny antybiotyk ziołowy i neutralizuje większość toksyn w ciele. Oczyszcza układ krążenia i limfatyczny. Pobudza działanie białych ciałek krwi oraz hamuje tworzenie się ropni i rozkład tkanek. Z punktu widzenia ajurwedy jest stosowana do usuwania toksyn z organizmu. Korzystnie działa na układy: krążenia, oddechowy i limfatyczny.

Jest używana podobnie jak gorzknik, przy czym gorzknik działa silniej na układ pokarmowy, echinacea natomiast na krew i płuca, zwłaszcza w przypadku przeziębień i grypy. Echinacea w mniejszym stopniu niż gorzknik osłabia ciało, a zatem jest bardziej wskazana do długotrwałego stosowania.

W przypadku infekcji płuc dobrze łączy się z pokrewnym sobie omanem. Jeśli istnieje ryzyko wywołania zawrotów głowy, można łączyć ją z lukrecją lub prawoślazem. W przeciwieństwie do gorzknika echinacea może być stosowana w normalnych dawkach, ale należy się upewnić, czy roślina jest w miarę świeża (ponieważ traci swoje właściwości w okresie 6 miesięcy lub nawet szybciej). Z tego powodu powinno się ja przyjmować raczej w postaci nalewki.

Echinaceę można stosować zewnętrznie w formie okładów lub do przemywania skóry w przypadku toksycznych ukąszeń lub zainfekowanych ran.

Działanie echinacei: oczyszczające krew, napotne, antybakteryjne, antywirusowe, antyseptyczne, przeciwbólowe.

Wskazania: toksyczne choroby krwi, zatrucie krwi, egzema, ukąszenia lub ugryzienia, zapalenie gruczołu krokowego, infekcje, rany, ropnie.

 

Goryczka

Goryczka to klasyczne gorzkie zioło stosowane na całym świecie i typowy gorzki tonik. Jak większość gorzkich ziół niszczy toksyny w czasie gorączki i stanów zapalnych. Silnie łagodzi nadaktywność wątroby i śledziony oraz leczy infekcje i rany w okolicy genitaliów. Jest wskazana w przypadku wrzodów żołądka i jelita cienkiego.

Jest jednym z najlepszych środków łagodzących doszę pitta. Korzystnie działa na układ krążenia i układ trawienny.

W celu zmniejszenia gorączki można stosować równe części goryczki oraz suszonego imbiru lub czarnego pieprzu. W celu uregulowania funkcjonowania wątroby i śledziony można łączyć goryczkę z aloesem.

Nie należy stosować goryczki, jeśli nie wystąpiła gorączka lub stan zapalny, lub jeśli w organizmie nie ma nadmiaru doszy pitta lub tłuszczu. Nie wywołuje odpowiedniej reakcji w przypadku niestrawności na tle nerwowym typu wata oraz hipoglikemii.

Goryczka ma dużą wartość leczniczą w przypadku takich spotykanych obecnie chorób jak opryszczka genitaliów czy rak, zwłaszcza chorób typu pitta lub tych, które mają swoje źródło w chorobach krwi lub wątroby.

Działanie goryczki: gorzkie działanie tonizujące, przeciwgorączkowe, oczyszczające krew, antybakteryjne, przeczyszczające.

Wskazania: gorączka, osłabienie po gorączce, zapalenie wątroby, powiększenie wątroby i śledziony, opryszczka narządów rodnych, trądzik, wysypka, otyłość, wrzody, cukrzyca, rak.

 

Opracowanie na podstawie:

Joga ziół. Ziołolecznictwo ajurwedyjskie. Dawid Frawley, Vasant Lad. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa A-ti information services, Kraków 2012.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl