Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • ajurweda
  • zdrowy styl życia
  • produkty ajurwedyjskie
  • kosmetyki naturalne
ajurweda test
Z rytmem natury, czyli młodość konta starość

Możesz promieniować zdrowiem i radością w każdym wieku. Dzieciństwo, młodość, dojrzałość, starość – każdy etap życia ma swoje prawa. I każdy etap życia jest piękny na swój własny niepowtarzalny sposób.

Możemy uczyć się od dzieci mądrości, naturalności i spontaniczności. Małe dzieci intuicyjnie wiedzą, co dla nich dobre. To później – w procesie wychowania, konwenansów, narzucania ról społecznych – zatracamy tę naturalną mądrość.

Również na zmarszczki można patrzeć z różnych punktów widzenia. Spójrz na nie jak na oznaki mądrości i dojrzałego charakteru. Postaraj się też sprawić, by były to zmarszczki mimiczne powstałe na skutek śmiechu – dowód na życie pełne radości i zadowolenia, a nie zgorzknienia i gniewu. Ciało nigdy nie kłamie – szczególnie twarz.

Według ajurwedy dzieciństwo to czas kapha, w którym dominuje żywioł ziemi. Z tą doszą związane są takie cechy jak zaufanie, stabilizacja i spokój – stąd niemowlęta i małe dzieci potrzebują, aby zapewnić im jak najwięcej poczucia bezpieczeństwa i ciepła. W pierwszym okresie życia ważna jest też rutyna – stałe godziny posiłków, ustalony rytm dnia i nocy zapewniają dziecku poczucie stabilizacji. Pożywienie i bezpieczeństwo to dwie najważniejsze sprawy dla dziecka. Element kapha u dzieci przejawia się również w miękkich mięśniach i dobrze nawilżonej skórze. Kapha maleje wraz z wiekiem.

Pitta przeważa w środkowym okresie życia, kiedy jesteśmy młodzi i w średnim wieku (ten typ jest zwykle bardzo ambitny). Czas pitta to czas aktywności i osiągania swoich celów. I korzystania z uroków życia! Podnosi się wówczas element ognia, który determinuje pitta do działania. Gdy ognia jest za dużo, mogą pojawiać się emocje charakterystyczne dla pitta – zazdrość, rywalizacja (w pracy lub o względy partnera) czy wypalenie zawodowe.

Na starość podnosi się poziom wata, za który odpowiedzialny jest żywioł powietrza i eteru. Nasilają się wówczas dolegliwości spowodowane przez wata – zwiększona suchość skóry, bolące stawy, utrata pamięci czy liczba zmarszczek. Biorąc pod uwagę pory roku, wata jest najsilniejsza jesienią – stąd też często na określenie starości stosuje się termin „jesień życia”.

W życiu każdego człowieka czas stanowi niezwykle ważny czynnik. Warto żyć w zgodzie z rytmem natury, bo jest to jedyny sposób na zachowanie zdrowia i radości.

 

Opracowanie na podstawie:

Prakriti. Odkryj swoją pierwotną naturę. Robert Svoboda. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2013. 

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl