Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • ajurweda
  • medycyna naturalna
  • ziołolecznictwo
  • książki o ajurwedzie
medycyna naturalna
Wygląd paznokci a stan zdrowia

Stan i wygląd naszych paznokci pokazuje, w jakiej kondycji jest nasz organizm oraz poszczególne narządy. Łamiące się paznokcie, białe plamki, zadziory, pionowe rowki – o czym świadczą? Jakich minerałów w diecie wówczas brakuje?

Jeśli pojawiają się plamki, zadziory, wgłębienia lub rowki świadczy to o niedoborach składników odżywczych lub zaburzeniu funkcjonowania organów.

Poziome wgłębienia wskazują na osłabienie zdolności trawienia. Pionowe rowki to oznaka długotrwałego zaburzenia wata. Często oznacza to osłabienie procesu trawienia i zaburzenie metabolizowania minerałów i białek oraz niedobór witaminy B12 i żelaza. Białe plamki oznaczają niedobór wapnia lub cynku. Często pojawiają się po okresie spożywania słodyczy, zwłaszcza cukru rafinowanego, który pozbawia nasze ciało minerałów.

Obgryzanie paznokci to objaw nerwowości, niedoboru minerałów lub obecności pasożytów w jelitach – ogólnie chorób związanych z nadmiarem wata. Zadziory przy paznokciu to objaw niedoboru białka, witaminy C i kwasu foliowego w ciele ze względu albo na ich małą ilość w diecie, albo słabe ich przyswajanie.

Łamliwe paznokcie to objaw niskiego poziomu żelaza lub witaminy A, zaburzeń tarczycy lub czynności nerek i słabego krążenia. Rozdwajające się paznokcie dowodzą niskiego poziomu ognia trawiennego w żołądku.

Czerwonawofioletowe paznokcie to objaw osłabienia ciała i ogólnego zmęczenia. Ciemnoczerwone paznokcie to objaw zastoju krwi spowodowanego spożywaniem ciężkostrawnych, słonych, tłustych pokarmów. Żółtawe paznokcie to oznaka zaburzeń pracy wątroby. Sine paznokcie oznaczają zaburzenia funkcjonowania płuc i serca. Blade paznokcie to oznaka złego stanu krwi, anemii oraz niedoboru energii w nerkach i wątrobie.

Na choroby paznokci wpływ ma nie tylko stan krwi oraz odżywianie przez inne tkanki, ale także energia, która przepływa przez ciało meridianami. Jeśli wystąpił problem z którymś paznokciem, sprawdź, czy nie pojawiło się odpowiadające mu zaburzenie w organie, którego meridian związany jest z tym palcem i paznokciem.

Paznokieć kciuka wskazuje na mózg. Paznokieć palca wskazującego związany jest z płucami i okrężnicą. Paznokieć palca środkowego wskazuje na jelito cienkie. Paznokieć palca serdecznego wskazuje na nerki. Paznokieć małego palca wskazuje na serce i żeńskie organy rozrodcze.

Jeśli chcemy pozbyć się problemów z paznokciami, musimy osiągnąć równowagę całego ciała i zwrócić szczególną uwagę na sposób swojego odżywiania.

 

Opracowanie na podstawie:

Prakriti. Odkryj swoją pierwotną naturę. Robert E. Svoboda. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa A-ti information services, Kraków 2013.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl