
Osoby typu wata uwielbiają ekscytację i poczucie radości, jakie niesie ze sobą intensywne ćwiczenie. Z łatwością uzależniają się od tego uczucia, zwłaszcza że na chwilę wycisza ono umysł, dzięki czemu czują się spokojniej, niestety tylko na krótko.
Osoby typu wata muszą utemperować swój entuzjazm i wypracować prawdziwą siłę i wytrzymałość. Ponieważ zwykle ich ciała są wysuszone, koniecznie muszą pić wodę przed, w trakcie i po ćwiczeniach. Dobrze również byłoby, aby zjadły pożywną przekąskę, na przykład batona dla sportowców lub kawałek słodkiego owocu. Czas na relaks po ćwiczeniach pomaga uspokoić energię wata, zregenerować ciało oraz przywrócić w nim równowagę.
Osoby typu wata mają skłonność do chorób stawów i artretyzmu. Najlepsze dla nich są takie ćwiczenia, które nie obciążają stawów. Namaszczenie stawów ciepłym olejem sezamowym lub gorczycowym (jeśli stawy są artretyczne) przed aktywnymi ćwiczeniami pomoże je ochronić. Dobrym pomysłem jest także zakładanie elastycznych opasek na stawy oraz dobrej jakości, odpowiednio wyprofilowanych butów sportowych. Mówiąc ogólnie, lepsze dla osób wata są ćwiczenia lub dyscypliny sportu, które charakteryzuje równy rytm, niż chaotyczne, nieregularne ćwiczenia lub sporty, które często prowadzą do kontuzji.
Osoby typu wata lubią zmiany, tak więc chętnie i często będą zmieniać formy ćwiczeń. Najlepiej dla nich jest ćwiczyć o regularnych porach przez określony czas, stosując jedną formę ćwiczeń przez co najmniej trzy tygodnie. Najbardziej atrakcyjne są dla nich dyscypliny, w których można osiągnąć szybkie rezultaty i dobre wyniki. To pomoże uprawiać daną dyscyplinę dłużej, jest to tak ważną dla ugruntowania wata.
I jeszcze jedna uwaga dotycząca kąpieli parowych i gorących kąpieli. Te rodzaje hydroterapii pobudzają krążenie oraz rozluźniają i odżywiają ciało, dlatego też są bardzo zalecane. Jednak z umiarem, gdyż jeżeli z nimi przesadzimy, dojdzie do przesuszenia organizmu.
Zobacz książki o jodze i ajurwedzie w zielonysklep.com
Przeczytaj także: Jak zachować optymalne zdrowie? Zalecenia dotyczące stylu życia.
Opracowanie na podstawie:
Ajurweda a uroda. Jak być pięknym, Melanie Sachs, zielone-wydawnictwo.pl