Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • świadomość
  • umysł
  • zmysły
  • wrażenia
joga, ayurveda, świadomość, wrażenia
Wrażenia zmysłowe są subtelną formą pokarmu

Zmysły to główna brama do świata zewnętrznego, przez którą oddziałują na nas różne czynniki. Odpowiednie, harmonijne używanie zmysłów zapewnia nam zdrowie i szczęście. Niewłaściwe, nadmierne lub niedostateczne użycie zmysłów przyczynia się do zaburzeń. Nasze zmysły nieustannie karmią nas wrażeniami, od których zależy, kim jesteśmy i kim się staniemy.

 

Właściwe wyrażenia odżywiają umysł i zmysły. Wpływają na jakość doznawanych uczuć, emocji, przekonań, wartości oraz postaw, które z kolei odżywiają inteligencję i głębszą świadomość. Spożywanie wrażeń to subtelna forma jedzenia, podczas którego przyjmujemy określone składniki z obiektów zewnętrznych. W ajurwedzie ten mechanizm wykorzystuje się w celu przywrócenia równowagi psychofizycznej.

Jak trawimy wrażenia, możemy się z łatwością przekonać, obserwując, jak odbijają się one echem w naszym umyśle w postaci snów. Na przykład jeżeli utknęliśmy w korku w hałaśliwej i zanieczyszczonej części dużego miasta, będziemy mieć poczucie, że nasz umysł także jest pełen hałasu i zanieczyszczeń. Jednocześnie pozytywne wrażenia, na przykład te, które gromadzimy podczas spaceru czy wędrówki w lesie, sprawią, że umysł będzie spokojny, otwarty.

Ajurweda zakłada, że wrażenia, jakie odbieramy, wpływają bezpośrednio na nasze zachowania. Oglądanie przemocy w telewizji być może nie sprawi, że użyjemy agresji w sposób jawny. Za to z pewnością nas otępi i uzależni od zewnętrznych, niezdrowych bodźców.

Umysł jest bardzo podatny na wrażenia, które karmią naszą siłę życiową i stanowią motywację naszych działań. Niewłaściwe wrażenia sprawiają, że stajemy się zaburzeni. Spokojne zaś wrażenia sprawiają, że emanujemy spokojem. Tylko wtedy, gdy mamy bardzo dobrze rozwiniętą wewnętrzną świadomość, możemy skutecznie bronić się przed negatywnymi wrażeniami, z którymi w pewnym stopniu wszyscy nieuchronnie mamy do czynienia.

Wiele zaburzeń umysłowych powstaje wskutek spożywania niewłaściwych wrażeń; można je uleczyć, spożywając właściwe wrażenia. Ponieważ łatwiej jest zmienić wrażenia niż myśli czy emocje, to właśnie wrażenia są prawdopodobnie najprostszym sposobem na poprawę dobrego samopoczucia i wewnętrznej jakości.

Zobacz nasze publikacje o jodzeajurwedziezielonysklep.com

Opracowanie na podstawie:

Ajurweda i umysł. Uzdrawianie świadomości, David Frawley, zielone-wydawnictwo.pl

 

 

 

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl