Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • cera
  • skóra
  • przetłuszczanie
  • nawilżanie
Wpływ doszy na skórę

Masz jasną karnację? Twoja skóra szybko się opala? Masz problem z przetłuszczającą się cerą? A może masz tendencję do wyprysków? Sprawdź, jak dosze wpływają na Twoją skórę.

Osoby typu wata zazwyczaj mają naturalnie ciemną cerę, jeśli zaś mają jasną karnację, to szybko się opalają i nie ulegają poparzeniom słonecznym. Zwykle lubią upał i nigdy nie dość im słońca. Po pobycie na słońcu czują się ożywione.

Ze względu na chłodną naturę wata, ich ciała potrzebują regularnych dawek gorąca, ponieważ osoby o tej konstytucji nie magazynują wystarczająco dużo energii, by utrzymać właściwą temperaturę ciała. Ze względu na to, że ich krążenie jest słabe, skóra bywa zwykle chłodna w dotyku i może mieć szarawy odcień.

Osoby typu pitta mają jasną skórę, często o odcieniu różowym lub miedzianym. Ponieważ dosza pitta jest gorąca i pobudliwa, ich skóra bywa zazwyczaj ciepła w dotyku.  Krążenie jest dobre, lecz mogą się pojawić tendencje do nadciśnienia. U osób tego typu najpierw pojawiają się piegi, a dopiero potem opalenizna, rzadko też opalają się na ciemny kolor. Z łatwością ulegają poparzeniom i mogą cierpieć na alergię słoneczną.

Osoby typu kapha lubią przebywać na słońcu, lecz gdy przesadzą, mogą ulec poparzeniom. Łatwo przyswajają energię słoneczną i opalają się równomiernie na całym ciele, nawet po krótkiej kąpieli słonecznej. W dotyku skórę mają chłodną, lecz nie zimną, a ponieważ cechuje je dobre krążenie, w przeciwieństwie do osób typu wata, rzadko miewają zimne dłonie i stopy. Mogą u nich wystąpić nieliczne piegi.

Osoby typu wata zazwyczaj mają problemy ze zbyt suchą skórą, ponieważ zwiększone wydatkowanie energii powoduje szybkie zużycie się zewnętrznych substancji nawilżających. Mogą mieć skórę suchą w całości lub tylko w niektórych miejscach, ze względu na to, iż wata jest zmienna.

U osób o tej konstytucji skóra szybko pęka i może być szorstka w dotyku. Jest podatna na choroby, takie jak łuszczyca i suche egzemy. Z łatwością tworzą się na niej odciski, jak również pęknięcia, zwłaszcza na podeszwach stóp. Osoby typu wata często mają popękane usta. Mogą pojawiać się u nich pieprzyki oraz zmarszczki.

Osoby typu pitta mają delikatną, wrażliwą skórę podatną na wysypki i wypryski oraz stany zapalne, takie jak liszajec. Zazwyczaj mają wiele pieprzyków, a zmarszczki pojawiają się u nich wcześnie. Owłosienie na ciele jest jasne i delikatne. Skóra ma czerwonawo-miedziany odcień, zwłaszcza po wysiłku lub kiedy osoby te są pobudzone. Usta mają mocno zaczerwienione, co pokazuje, że pod skórą znajduje się dużo krwi. To wyjaśnia, dlaczego osoby typu pitta z łatwością się rumienią.

Osoby typu kapha mają lekko tłustą, gładką, grubą skórę, która jest dobrze nawilżona. Są umiarkowanie owłosione, mają też nieliczne pieprzyki. U osób typu kapha nie występuje naturalna skłonność do chorób skóry. Ich usta są pełne i wilgotne.

 

Opracowanie na podstawie:

Prakriti. Odkryj swoją pierwotną naturę. Robert Svoboda. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa A-ti information service, Kraków 2013.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl