Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • ajurweda
  • jedzenie
  • apetyt
  • emocje
Wpływ doszy na apetyt

Masz skłonność do jedzenia pod wpływem emocji? Potrzebujesz kawy, by rano dobrze funkcjonować? A może nie lubisz opuszczać posiłków i czujesz rozdrażnienie, kiedy jesteś głodny? Sprawdź, jak dosze wpływają na twój apetyt.

Osoby typu wata zazwyczaj są łakome, lecz głównie jedzą „oczami”. Są syte po zjedzeniu mniejszej ilości pokarmu, niż by chciały. Mają zmienny apetyt: jednego dnia bywają bardzo głodne, a następnego w ogóle nie chcą jeść.

Osoby, które słabną lub którym kręci się w głowie, jeśli nie przekąszą czegoś między posiłkami, to właśnie osoby typu wata. Nie lubią ścisłego postu, ponieważ ich ciało nie magazynuje wystarczająco dużo energii, by mogły przetrwać długi czas bez jedzenia.

Osoby typu pitta mają dobry apetyt i naprawdę lubią jeść. Zawsze chętnie jedzą – rano, w południe, wieczorem – i bardzo nie lubią omijać posiłków. Jeśli osoby pitta nie zjedzą czegoś, kiedy są głodne, stają się opryskliwe lub rozdrażnione, ponieważ ich ciało ciągle potrzebuje nowej energii. Rzadko są skłonne pościć.

Osoby typu kapha mają regularny i zazwyczaj umiarkowany apetyt, choć mogą mieć skłonność do jedzenia pod wpływem emocji. Mogą przetrwać cały dzień jedynie o wodzie lub soku, nie czując przy tym fizycznych dolegliwości, ponieważ w naturalny sposób magazynują one duże ilości energii, spodziewając się okresów braku jedzenia.

Osobom typu wata trudno jest funkcjonować, jeśli nie zjedzą śniadania, ponieważ w miarę upływu czasu spada u nich poziom cukru we krwi i wyczerpuje się energia, zaczynają więc odczuwać niepokój lub senność. U niektórych osób wata pokarm ulega szybko spaleniu, dlatego starają się one zrekompensować to sobie obfitym śniadaniem. Większość jednak czuje się lepiej po spożyciu lekkiego śniadania, a następnie wczesnego lunchu.

Osoby typu wata zazwyczaj potrzebują kofeiny zawartej w kawie lub herbacie, by się dobudzić i funkcjonować rano. Niestety te zdradliwe napoje pozbawiają ich energii w ciągu dnia, a ostatecznie wyczerpują je całkowicie, ponieważ działają wysuszająco na gruczoły dokrewne. Energia typu wata tak czy inaczej pojawia się cyklicznie, a sztuczne pobudzenie za pomocą kofeiny lub cukru szybko uszczupla ograniczone zasoby energetyczne wata.

Osoby typu pitta w razie potrzeby potrafią zrezygnować ze śniadania, zwłaszcza jeśli dążą do jakiegoś celu, ale w czasie lunchu zaczynają się czuć rozdrażnione i tak naprawdę uspokajają się dopiero po dobrym posiłku. Niekiedy, szczególnie jeśli nie jadły zbyt długo, cierpią na zgagę. Lubią substancję pobudzające i zazwyczaj nadużywają kawy i herbaty – zarówno rankiem, aby się obudzić, jak i podczas dnia, żeby utrzymać wysoki poziom wydatkowania energii.

Osoby typu kapha najlepiej czują się wtedy, kiedy zjedzą lekkie śniadanie, na przykład w postaci owoców. Często chętnie w ogóle nie spożywają porannego posiłku, zazwyczaj mogą także bez szkody nie zjeść lunchu. Z natury nie przepadają za substancjami pobudzającymi, lecz z przyjemnością wypijają rano filiżankę kawy lub herbaty, by łatwiej im było zabrać się do pracy.

Opracowanie na podstawie:

Prakriti. Odkryj swoją pierwotną naturę. Robert Svoboda. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa A-ti information service.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl