Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • zdrowa dieta
  • produkty ajurwedyjskie
  • ajurweda Kraków
  • wodorosty
produkty ajurwedyjskie
Wodorosty, czyli morskie warzywa

Warzywa morskie, wodorosty, algi – stają się coraz bardziej popularne w kuchni. Osoby poszukujące kulinarnych przygód mogą ich używać jako dodatek do zup, zbóż czy koktajli. Ekstrawagancja na talerzu – jesteś gotów spróbować?

Warzywa morskie są nieco ekscentrycznym sposobem na przyprawienie potrawy. Chociaż rzadko występują w typowych daniach indyjskich, używa się ich do leczenia w ajurwedzie, są więc dobrym dodatkiem do leczniczego posiłku.

Chrząstnicy kędzierzawej lub mchu irlandzkiego używa się do wzmocnienia pęcherza moczowego i nerek, a także do leczenia chorób płuc i oskrzeli. Algi dulse, pochodzące z tej samej rodziny, mogą być zastosowane w tych samych celach.

Wodorosty hijiki są bogatym źródłem wapnia i można podawać je z warzywami korzeniowymi, na przykład z marchewką – są wtedy równie skuteczne. Wodorosty morszczynu są polecane zwłaszcza przy problemach z otyłością i tarczycą oraz przy zaburzeniach nerek.

Brunatnice są bogate w jod i minerały, działają skutecznie w sezonowych mieszankach ziół. Do jedzenia podaje się je zmielone, ale ich smak zbyt mocno przypomina smak martwej ryby.

Większość warzyw morskich (ze swym słonym smakiem) uspokaja wata. Osobom pitta i kapha należy serwować dobrze wypłukane i w małych ilościach.

Algi spirulina oraz inne niebieskozielone algi dostępne dzisiaj na rynku występują raczej w wodach słodkich niż słonych. Bogate w beta-karoten, jak również w białko i witaminę B12, rozgrzewają i równoważą kapha. Zbyt duża ich ilość może podrażnić wata i pitta. Częściej używa się ich w suplementach diety niż jako dodatków do potraw, zapewne z powodu ich smaku i konsystencji.

Jednak można dodać zmielone algi do zup czy zbóż lub zmiksować je z koktajlami owocowymi.

Wodorosty, takie jak mech irlandzki, kelp czy czerwone algi, są skutecznym lekiem w przypadku schorzeń związanych z niedoborami substancji odżywczych, rekonwalescencji, podeszłego wieku, zaostrzenia wata oraz niedoborów hormonalnych, zwłaszcza hormonów tarczycy.

Wodorosty działają odmładzająco i wzmacniająco na tkanki. Ułatwiają usuwanie dużych ilości kapha z płuc. Dzięki temu, że łagodzą i odżywiają gruczoły, przyczyniają się do zmniejszenia obrzęków.

Wodorosty używane zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie skutecznie łagodzą suchość oraz stany zapalne skóry i błon śluzowych. Około 15 gramów mchu irlandzkiego można gotować na małym ogniu w 0,4 litra wody i przyjmować dwa razy dziennie podczas okresu rekonwalescencji po ciężkich chorobach płuc.

 

Opracowanie na podstawie:

Joga ziół. Ziołolecznictwo ajurwedyjskie. Dawid Frawley, Vasant Lad. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa A-ti information services, Kraków 2012.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl