Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • ajurweda
  • medycyna naturalna
  • naczynia miedziane
  • zdrowa dieta
produkty naturalne
Woda i naczynia miedziane

Ajurweda odkrywa przed nami wiedzę na temat miedzi i jej leczniczego wpływu na nasz organizm. Dlaczego powinniśmy pić wodę z miedzianego naczynia? Jakie właściwości zdrowotne ma woda trzymana w miedzianym dzbanie? Co o miedzi i miedzianych naczyniach mówi ajurweda? Sprawdź.

Istnieje wiele filtrów do uzdatniania wody, by była ona zdrowsza i miała lepszy smak. Jednak już tysiące lat temu ludzie potrafili eliminować z wody szkodliwe cząstki. Słowo „tamra” oznacza w sanskrycie miedź, natomiast „jal” to naczynie. Te dwa słowa oznaczają miedziane naczynie do przechowywania wody. Wypita rano woda, która stała przez noc w miedzianym naczyniu, równoważy wszystkie trzy dosze (wata, pitta i kapha).

Dobroczynny wpływ miedzianych naczyń znali już dawno jogini w Indiach. Picie wody z takiego naczynia posiada szereg korzyści zdrowotnych, m.in. zwiększa odporność organizmu i zmniejsza stany zapalne. Zaleca się, aby przechowywać przez noc wodę w miedzianym dzbanku przez czas nie krótszy niż 16 godzin, a następnie z samego rana wypić co najmniej jeden kubek takiej wody.

Regularne picie wody z miedzianego naczynia nie tylko oczyszcza przewód pokarmowy, ale reguluje także procesy trawienne.

Silne właściwości antybakteryjne miedzi nie tylko hamują, ale także niszczą szkodliwe patogeny. Picie wody z naczynia miedzianego jest niezwykle ważne także z punktu widzenia równowagi kwasowo-zasadowej. Dzięki temu pijemy wodę „Żywą”, która jest skuteczniej wchłaniana przez komórki, bardziej nas nawilża i pomaga neutralizować toksyny w organizmie.

Miedź jako silny przeciwutleniacz zapobiega procesom starzenia się komórek poprzez niszczenie wolnych rodników w naszym organizmie. Innymi słowy, powstrzymuje ona choroby degeneracyjne. Jej silne właściwości przeciwzapalne pomagają także przy bólach stawów. Jest niezbędna do produkcji melaniny oraz wytrzymałości kości. Pomaga w tworzeniu się nowych komórek.

Miedź znajdziemy m.in. w orzechach, warzywach strączkowych, otrębach, migdałach, jęczmieniu, soczewicy, awokado. Pamiętajmy jednak, że długoterminowe trzymanie żywności w zamkniętych opakowaniach powoduje niszczenie miedzi w produkcie. Niedobór miedzi może być przyczyną anemii, osteoporozy, zaburzeń układu nerwowego czy nieprawidłowej pracy tarczycy.

Miedź działa również na naszą skórę. Ajurweda przekonuje, że picie wody z miedzianego naczynia wygładza zmarszczki. Możemy używać także takiej wody do codziennej pielęgnacji ciała.

Doskonałym rozwiązaniem są butelki i termosy wykonane z czystej miedzi. To doskonała sposobność, by korzystać z wody podczas podróży czy w pracy. Miedziane naczynia powinny być regularnie utrzymywane w czystości. W tym celu średnio co dwa, trzy dni czyścimy naczynia z nalotu delikatną gąbką z sokiem z cytryny i soli kuchennej w równej proporcji (2 łyżki stołowe soku z cytryny i 2 łyżki stołowe soli kuchennej).

 

Zobacz kubek miedziany w zielonysklep.com >> przejdź do sklepu

Zobacz butelka miedziana w zielonysklep.com >> przejdź do sklepu

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl