
Żywokost i krwawnik przyspieszają gojenie ran oraz powstrzymują krwawienie. Mają właściwości tonizujące, ściągające i przeciwzapalne. Świetnie regenerują uszkodzone tkanki. Działają również uspokajająco.
Żywokost
To skuteczne ziele tonizujące i przyspieszające gojenie ran; korzeń ma silniejsze właściwości tonizujące, podczas gdy liście mają głównie działanie ściągające i przeciwzapalne. Korzeń żywokostu działa odżywczo, odmładzająco oraz wzmacniająco na płuca i błony śluzowe. Można go stosować w większości chorób przebiegających z zapaleniem błon śluzowych, ich krwawieniem lub uszkodzeniem.
Żywokost jest jednym z najlepszych środków przyspieszających regenerację tkanek zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych, działających leczniczo na całe ciało w przypadku chorób lub urazów psychicznych.
Aby wykorzystać tonizujące i hemostatyczne właściwości tego zioła, należy zagotować 2 łyżeczki proszku ze szklanką mleka. Działanie wykrztuśne uzyskamy wtedy, gdy połączymy żywokost z ostrymi przyprawami, takimi jak imbir, goździki, kardamon, ponieważ stosowany pojedynczo może wywoływać niedrożność.
Aby żywokost działał wzmacniająco na płuca, można połączyć go z korzeniem omanu. Żywokost jest jednym z najskuteczniejszych środków tonizujących przyspieszających przyrost tkanek.
Działanie żywokostu: tonizujące, odżywcze, łagodzące, wykrztuśne, zmiękczające, przyspieszające gojenie ran, ściągające, hemostatyczne.
Wskazania: kaszel, infekcje płuc, wrzody układu pokarmowego, krew w moczu, biegunka, zwichnięcia, złamania, rany, skaleczenia, czyraki.
Krwawnik
Krwawnik to doskonałe, wychładzające ziele napotne i przeciwgorączkowe, które ma właściwości ściągające i rozkurczowe. Jest wskazany w przeziębieniach, grypie i chorobach infekcyjnych, zwłaszcza tych, w których występuje wysoka gorączka i stany zapalne. Powstrzymuje krwawienie zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne.
Krwawnik zmniejsza zbyt obfitą menstruację i likwiduje skurcze miesiączkowe. Z tego względu jest skutecznym ziołem na choroby typu pitta, choć jego działanie jest raczej łagodne, a leczenie jedynie objawowe. Krwawnik zmniejsza nadmiar pitta i żółci oraz łagodzi stany zapalne układu pokarmowego, a zatem wzmacnia błony śluzowe. Ma też działanie uspokajające, wyostrzające percepcję oraz dodaje jasności umysłu.
Jako ziele napotne dobrze łączy się z miętą pieprzową, jako środek ściągający i uspokajający z szałwią, a jako lek poprawiający trawienie z rumiankiem, który jest spokrewniony z krwawnikiem.
Zewnętrznie sok lub wywar z krwawnika można stosować do przemywania ran i skaleczeń – przede wszystkim w celu zmniejszenia krwawienia lub stanu zapalnego.
Działanie krwawnika: napotne, ściągające, hemostatyczne, przyspieszające gojenie, rozkurczowe.
Wskazania: przeziębienia, gorączka, nieżyt żołądka, zapalenie jelit, obfite miesiączkowanie, krwawienia z nosa, wrzody z żołądka.
Polecamy ajurwedyjski krem Kailas na problemy skórne. Zobacz – ajurwedyjski krem Kailas na problemy skórne.
Opracowanie na podstawie:
Joga ziół. Ziołolecznictwo ajurwedyjskie. Dawid Frawley, Vasant Lad. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa A-ti information services, Kraków 2012.