Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • zioła
  • ziołolecznictwo
  • żywokost
  • krwawnik
ajurweda, zioła, ziołolecznictwo, żywokost, krwawnik, właściwości ściągające, przeciwzapalne, gojenie ran, krem Kailas
Właściwości żywokostu i krwawnika

Żywokost i krwawnik przyspieszają gojenie ran oraz powstrzymują krwawienie. Mają właściwości tonizujące, ściągające i przeciwzapalne. Świetnie regenerują uszkodzone tkanki. Działają również uspokajająco.

Żywokost

To skuteczne ziele tonizujące i przyspieszające gojenie ran; korzeń ma silniejsze właściwości tonizujące, podczas gdy liście mają głównie działanie ściągające i przeciwzapalne. Korzeń żywokostu działa odżywczo, odmładzająco oraz wzmacniająco na płuca i błony śluzowe. Można go stosować w większości chorób przebiegających z zapaleniem błon śluzowych, ich krwawieniem lub uszkodzeniem.

Żywokost jest jednym z najlepszych środków przyspieszających regenerację tkanek zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych, działających leczniczo na całe ciało w przypadku chorób lub urazów psychicznych.

Aby wykorzystać tonizujące i hemostatyczne właściwości tego zioła, należy zagotować 2 łyżeczki proszku ze szklanką mleka. Działanie wykrztuśne uzyskamy wtedy, gdy połączymy żywokost z ostrymi przyprawami, takimi jak imbir, goździki, kardamon, ponieważ stosowany pojedynczo może wywoływać niedrożność.

Aby żywokost działał wzmacniająco na płuca, można połączyć go z korzeniem omanu. Żywokost jest jednym z najskuteczniejszych środków tonizujących przyspieszających przyrost tkanek.

Działanie żywokostu: tonizujące, odżywcze, łagodzące, wykrztuśne, zmiękczające, przyspieszające gojenie ran, ściągające, hemostatyczne.

Wskazania: kaszel, infekcje płuc, wrzody układu pokarmowego, krew w moczu, biegunka, zwichnięcia, złamania, rany, skaleczenia, czyraki.

 

Krwawnik

Krwawnik to doskonałe, wychładzające ziele napotne i przeciwgorączkowe, które ma właściwości ściągające i rozkurczowe. Jest wskazany w przeziębieniach, grypie i chorobach infekcyjnych, zwłaszcza tych, w których występuje wysoka gorączka i stany zapalne. Powstrzymuje krwawienie zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne.

Krwawnik zmniejsza zbyt obfitą menstruację i likwiduje skurcze miesiączkowe. Z tego względu jest skutecznym ziołem na choroby typu pitta, choć jego działanie jest raczej łagodne, a leczenie jedynie objawowe. Krwawnik zmniejsza nadmiar pitta i żółci oraz łagodzi stany zapalne układu pokarmowego, a zatem wzmacnia błony śluzowe. Ma też działanie uspokajające, wyostrzające percepcję oraz dodaje jasności umysłu.

Jako ziele napotne dobrze łączy się z miętą pieprzową, jako środek ściągający i uspokajający z szałwią, a jako lek poprawiający trawienie z rumiankiem, który jest spokrewniony z krwawnikiem.

Zewnętrznie sok lub wywar z krwawnika można stosować do przemywania ran i skaleczeń – przede wszystkim w celu zmniejszenia krwawienia lub stanu zapalnego.

Działanie krwawnika: napotne, ściągające, hemostatyczne, przyspieszające gojenie, rozkurczowe.

Wskazania: przeziębienia, gorączka, nieżyt żołądka, zapalenie jelit, obfite miesiączkowanie, krwawienia z nosa, wrzody z żołądka.

 

Polecamy ajurwedyjski krem Kailas na problemy skórne. Zobacz – ajurwedyjski krem Kailas na problemy skórne.

 

Opracowanie na podstawie:

Joga ziół. Ziołolecznictwo ajurwedyjskie. Dawid Frawley, Vasant Lad. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa A-ti information services, Kraków 2012.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl