Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • zioła
  • rabarbar
  • senna
  • przeczyszczanie
Właściwości rabarbaru i senny

Rabarbar i senna to jedne z najsilniej działających środków przeczyszczających. Stosowane są w przypadku silnych zaparć. Czy ich przyjmowanie jest bezpieczne? Kiedy można, a kiedy nie można ich zażywać? Sprawdź…

Rabarbar

Jest silnym środkiem przeczyszczającym. Jego działanie jest silniejsze niż siemienia lnianego lub triphali, ale łagodniejsze niż senny. Ma działanie ściągające, które chroni tonus jelita grubego. Jest wskazany we wszystkich rodzajach zaparć oraz w przypadku biegunki wywołanej gorączką. Jest zalecany dla osób osłabionych lub w podeszłym wieku. Jeśli jelito grube jest bardzo suche, można wówczas rabarbar łączyć z lukrecją i słodkimi, pęczniejącymi środkami łagodnie przeczyszczającymi, takimi jak babka płesznik lub siemię lniane.

Rabarbar ma tendencje do wywoływania kolek, należy go stosować z ziołami wiatropędnymi, takimi jak imbir lub nasiona kopru, w proporcji około czterech części rabarbaru na jedną część imbiru.

Rabarbar oczyszcza ciało z pitta, żółci oraz toksyn znajdujących się w pokarmie i krwi. Redukuje wagę i ilość tłuszczu. Stosowany w dużych ilościach może wywoływać łagodne mdłości, a zatem lepiej go stosować w kapsułkach. Rabarbar to bezpieczny i skuteczny środek dla dzieci, ponieważ we właściwych dawkach rzadko wywołuje podrażnienie. Można wzmocnić jego działanie, łącząc go z gorzką solą.

Działanie rabarbaru: silnie przeczyszczające, oczyszczające krew, przeciwgorączkowe, hemostatyczne.

Wskazania: zaparcia (zwłaszcza towarzyszące gorączce, wrzodom lub infekcjom), biegunka, żółtaczka, choroby wątroby, stany zapalne skóry.

 

Senna

Jest bardzo silnym środkiem przeczyszczającym, który należy zażywać bardzo ostrożnie i tylko w ściśle wskazanych dawkach. Podrażnia błonę śluzową jelit i może wywoływać kolkę, ból, nudności, biegunkę oraz odwodnienie. Aby złagodzić jej działanie, można do wskazanych dawek dodać czwartą część ziół, takich jak imbir lub koper.

Senna jest stosowana przede wszystkim w przypadku silnych zaparć lub w silnych terapiach przeczyszczających. Jednak nie wolno jej używać do leczenia stanów zapalnych jelit, ponieważ działa podrażniająco. W tym przypadku bardziej wskazany jest rabarbar, który ma mniej skutków ubocznych, z wyjątkiem tych sytuacji, w których rabarbar jest niedostępny lub nieskuteczny.

Senny nie wolno używać w przypadku hemoroidów oraz ciąży.

Często używanie silnych środków przeczyszczających, nawet ziołowych, może nasilić zaparcia i osłabić tonus jelita grubego. Przewlekłe zaparcia można leczyć skuteczniej, stosując terapię nawilżającą oraz oleje o łagodnym działaniu przeczyszczającym.

Działanie senny: silnie przeczyszczające, czerwiogubne, przeciwgorączkowe, oczyszczające krew.

Wskazania: zaparcia, choroby zapalne skóry, nadciśnienie, otyłość.

 

Masz problem z zaparciami? Chcesz poprawić trawienie? Polecamy Gastrocure – unikalny skład ziół na problemy z trawieniem. Zobacz Gastrocure – na trawienie.

Sięgnij też po herbatę Shunti – herbata na oczyszczenie na układu pokarmowego, pomaga w przypadku wzdęć i zaparć. Zobacz – herbata SHUNTI – żołądek i jelita.

 

Opracowanie na podstawie:

Joga ziół. Ziołolecznictwo ajurwedyjskie. Dawid Frawley, Vasant Lad. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa A-ti information services, Kraków 2012.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl