Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • dieta wegetariańska
  • ajurweda Kraków
  • produkty ajurwedyjskie
  • zdrowa dieta
dieta wegetariańska
Witaminy i minerały w diecie wegetariańskiej

Częste pytanie, jakie słyszą wegetarianie, to obawa, czy stosowanie diety roślinnej zapewnia organizmowi wszystkie niezbędne do życia witaminy i minerały. Żelazo, witaminy z grupy B, cenny kwas foliowy – co zrobić, by nasze ciało było pełne energii i witalności? 

Pierwszym ważną rzeczą, o którą powinniśmy zadbać, to wzmocnienie naszego trawienia.

Ważne jest, by stosować żywność organiczną – ze sprawdzonych źródeł, najlepiej od lokalnych dostawców. Pierwiastki śladowe zawarte w dobrej jakości pożywieniu są bardzo ważne dla zdrowia skóry, włosów i paznokci. Nie potrzebujemy dużej ilości pożywienia, jeśli jedzenie, które spożywamy, jest bogate w składniki odżywcze.

Kolejne pytanie, na które warto sobie odpowiedzieć, to: czy trzeba przyjmować suplementy diety?

Jeśli ciało nie jest całkowicie oczyszczone z toksyn, suplementy mogą nie ulec strawieniu.

Suplementy są pożytecznym narzędziem tylko wtedy, gdy możesz je strawić. Zasada jest taka, że najpierw musimy wzmocnić trawienie i oczyścić organizm z toksyn, a następnie zająć się jego odbudowywaniem. Bolączką wielu ludzi, poszukujących rozwiązania swoich problemów zdrowotnych, jest właśnie to, że nie mają oczyszczonego organizmu i słabo trawią.

Można powiedzieć, że zdrowy, silny i oczyszczony organizm potrzebuje jedynie kilku suplementów.

Dobrą alternatywą jest stosowanie tzw. „superpokarmów”, które używane są ze względu na wyjątkowo wysoką zawartość składników odżywczych.

Jednym z najpopularniejszych jest chyawanprash, który zawiera owoc amla – wyjątkowo bogaty w witaminę C. Chyawanprash to prawdziwa bomba witamin i minerałów, które poprawia kondycję organizmu.

Niektóre z najlepszych łatwo dostępnych suplementów to „superpokarmy”, takie jak: spirulina, chlorella, nasiona chia, jagody acai, trawa jęczmienna, dobrej jakości kakao. Warto wprowadzić je do swojego codziennego menu.

Każdy z tych produktów działa w określony sposób na ciało, a zatem wpływa na określoną doszę lub jest dla niej szczególnie korzystny.

Jeśli stosujemy zróżnicowaną dietę wegetariańską z użyciem organicznie uprawianych produktów, dostosowaną do dominującej doszy i warunków pogodowych, to większość minerałów i witamin znajduje się już w naszej diecie.

W produktach nabiałowych, warzywach (przede wszystkim zielonych) stosunek wapnia do fosforu jest najbardziej odpowiedni. Poziom magnezu i potasu jest również ważny w utrzymywaniu wapnia w kościach. Te dwa składniki są obecne zwłaszcza w owocach, warzywach i zbożach.

Pierwszym ważnym krokiem w zapobieganiu osteoporozie jest więc przejście na dietę wegetariańską bogatą w wapń, kolejnym zaś zapewnienie sobie optymalnej ilości minerałów – czy to za pomocą suplementów, czy też dzięki usprawnieniu trawienia.

Warto pamiętać, że dieta bogata w rafinowane węglowodany, cukier, żywność przetworzona, wypłukuje wiele cennych minerałów z naszego organizmu. Także stres, przepracowanie, nieprzespane noce, zła jakość powietrza i wody wpływają na naszą kondycję. Dlatego tak ważne jest – oprócz dobrze zbilansowanej diety – zapewnianie sobie równowagi emocjonalnej.

 

 

Superpokarmy – chlorella, spirulina, nasiona chia, trawa jęczmienna, jagody acai – z kontrolowanych upraw firmy Rainforest Foods – znajdziesz w zielonysklep.com. Zobacz tutaj.

 

 

Przeczytaj także:

Nasiona Chia - bogactwo błonnika i minerałów

Spirulina i chlorella - superpokarmy

Maca - siła wojownika 

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl