Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • zdrowa dieta
  • kuchnia ajurwedyjska
  • przepisy wegetariańskie
  • przyprawy
dania wegańskie
Wiosenne szaleństwo gotowania

Gotowanie to piękna i szlachetna czynność. Warto poświęcić nieco uwagi temu twórczemu działaniu. Możesz przygotować wiele świetnych potraw, wykorzystując swój potencjał, świadomość i dobry smak. Chcesz zostać mistrzem w kuchni? Podajemy kilka instrukcji.

By przygotować potrawę według przepisu, musisz po prostu zgromadzić wszystkie potrzebne składniki i mieć trochę czasu na ugotowanie dania. Wiele potraw wymaga poświęcenia jedynie pół godziny lub nawet mniej. Skrócisz czas przygotowania potraw z fasoli, jeśli namoczysz ją na noc, zwłaszcza kiedy zamierzasz zaserwować swoje danie osobom wata.

Poniżej przedstawiamy listę artykułów, które pozwolą ci ugotować wiele potraw bez specjalnych zakupów. Dzięki temu będziesz czuł się swobodniej i mógł gotować kiedykolwiek masz na to ochotę.

500 g czarnej gorczycy lub 28 g, jeśli gotujesz tylko dla osoby pitta (tanio kupisz ją w sklepach z ziołami, przyprawami lub na targu),

500 g kminu rzymskiego w ziarnach (dostępny w sklepach z przyprawami lub ziołami),

250 g korzenia świeżego imbiru,

1 pęczek świeżych liści kolendry,

1 szklanka świeżego jogurtu niskotłuszczowego lub zwykłego,

100 g świeżo zmielonej kolendry (wystarczy około 30 g, jeśli nie masz więcej – ważne, by była świeża),

30 g świeżo zmielonego kminu,

30 g nasion kopru włoskiego,

30 g nasion kozieradki,

30 g zmielonego cynamonu,

30 g kardamonu w strączkach, ziarenkach lub zmielonego

250 g wiórków kokosowych (najlepiej niesłodzonych),

30 g kurkumy,

30 g wysokiej jakości curry Madras, od łagodnego po pikantne, w zależności od gustu,

500 g fasoli mung, najlepiej w połówkach,

500 g ryżu basmati,

30 g pieprzu cayenne lub czerwonego chili,

0,5 l oleju słonecznikowego tłoczonego na zimno,

2 kostki niesolonego masła lub ghee,

100 g soli morskiej lub kamiennej,

250 g oleju sezamowego lub 60 g nasion sezamu – dobre są zwłaszcza czarne (dla osób wata),

świeże warzywa,

zboża, kasze, ryż,

rożne odmiany fasoli lub inne warzywa strączkowe.

 

Kiedy już wszystko masz pod ręką, czas rozpocząć zabawę lub pracę, w zależności od tego, jakie jest twoje nastawienie. Jeśli nigdy wcześniej nie gotowałeś po indyjsku, ta długa lista przypraw może ci się wydawać przerażająca. Cały sekret polega na tym, że jest odwrotnie. Zajmowanie się przyprawami zabiera tyle czasu, ile trwa ich odmierzanie. Jeśli już raz opanujesz tę sztukę, zobaczysz, jakie to łatwe.

Docenisz równowagę smaków, jak również to, że potrawy są po prostu smaczne.

Zasadniczo trzy czwarte czynności podczas gotowania powtarza się przy wszystkich potrawach: najpierw podgrzewasz niewielką ilość oleju w małym rondelku lub na patelni. Następnie dodajesz trochę przypraw, najczęściej czarną gorczycę, niekiedy również inne przyprawy.

Teraz uwaga! Najtrudniejsza część: podgrzewasz nasiona czarnej gorczycy w oleju, bez przykrycia, i czekasz, aż zaczną strzelać. Dosłownie o to chodzi – będą po prostu wyskakiwać z garnka. Musisz więc być gotowy na dodanie kolejnych składników, gdyż jest to właściwy moment. Jeśli nie zdążysz, możesz zakryć pokrywką garnek i zdjąć go z gazu. Nie możesz jednak pozwolić, by gorczyca strzelała i smażyła się zbyt długo, gdyż się spali. To wszystko dzieje się zaledwie w ciągu dwóch minut lub nawet szybciej, jeśli olej jest mocno rozgrzany. Bądź więc uważny. Jeśli zakończysz ten etap, dalej będzie już tylko łatwiej.

A zatem twój kolejny ruch to dodanie następnych składników. Często jest to kurkuma lub asafetyda. Czynność smażenia przypraw na oleju i tworzenia odpowiednich mieszanek nazywa się wagar. Kolejno dodajesz główne warzywa, rośliny strączkowe lub inne ziarna, które wykorzystujesz. Mieszasz tak, by przyprawy dobrze połączyły się z warzywami. Ten krok jest bardzo ważny dla wzmocnienia procesu trawienia. Następnie dolewasz płyny, jeśli są one przewidziane, i znowu mieszasz. W tym momencie przepisy zaczynają się różnić.

Czasem występuje długa lista różnych smaków, na przykład świeżo zmielona kolendra, sol morska, cytryna itd. Nie panikuj, po prostu dodawaj każdy ze składników jeden po drugim. Zazwyczaj na tym etapie nie ma już pośpiechu, ponieważ to, co gotujesz, dusi się na ogniu we własnych sokach lub w wodzie, możesz zatem spokojnie dodawać kolejne składniki.

Lista składników zawiera również te, które stosujemy opcjonalnie. Oznacza to, że potrawa będzie smakować wspaniale nawet bez tych składników, jeśli jednak chcesz, możesz je dodać. Te dodatkowe składniki to często cebula, czosnek lub pieprz. Osoby pitta niech ich unikają. Także osoby o delikatnych żołądkach, w tym dzieci i karmiące matki, powinny unikać cebuli, czosnku i chili.

 

Zobacz nasiona czarnej gorczycy w zielonysklep.com >> przejdź do sklepu

Zobacz przyprawę curry w zielonysklep.com >> przejdź do sklepu

 

Przeczytaj także:

Kuchnia pełna przypraw

Jak przyprawiać warzywa strączkowe

 

 

Opracowanie na podstawie:

Ajurwedyjska książka kucharska. Amadea Morningstar, Urmila Desai. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2017.

Do nabycia w zielonysklep.com >> przejdź do sklepu

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl