Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • zdrowa dieta
  • produkty naturalne
  • produkty ekologiczne
  • medycyna naturalna
zdrowa dieta
Winogrona – bogactwo zdrowia

Winogrona – pomocne na osłabienie mięśni, są bogate w żelazo, korzystne dla osób cierpiących na anemię. Leczą kaszel, alergie, zapalenie dziąseł. Jakie lecznicze mikstury można z nich przyrządzić? Kiedy je stosować?

Zielone winogrona są kwaśne, słodkie i rozgrzewające. Pobudzają kapha i pitta, a osoby o konstytucji wata mogą spożywać je tylko w niewielkich ilościach.

Czerwone, fioletowe i czarne winogrona równoważą wszystkie trzy dosze. Są słodkie, kwaśne i cierpkie, mają wychładzającą energię. Mają lekko przeczyszczające działanie i są bogate w żelazo, dlatego stosuje się je w przypadku anemii z niedoborem tego pierwiastka.

Zmieszaj 1 szklankę soku z winogron z 1 łyżeczką soku ze świeżej cebuli i 1 łyżeczką miodu. Przyjmowanie tej mieszanki przez 45 dni na godzinę przed snem zwiększa ilość i wytrzymałość plemników. Osoby o konstytucji kapha powinny dodać szczyptę trikatu – mieszanki składającej się z suszonego imbiru, czarnego pieprzu i pippali.

Osoby cierpiące na częste zapalenia pęcherza moczowego, zapalenia cewki moczowej lub uczucie pieczenie podczas oddawania moczu powinny 2−3 razy dziennie wypijać 1 szklankę soku z winogron ze szczyptą soli kamiennej i łyżeczką sproszkowanego kminu.

Na ból w klatce piersiowej, zapalenie opłucnej i osłabienie mięśni warto wypić 1 szklankę soku winogronowego z 1 łyżeczką miodu i 1 łyżeczki sproszkowanego imbiru. Stosuje się na pusty żołądek, 2 razy dziennie.

Na choroby wynikające z nadmiaru pitta, wywołujące gniew, nienawiść i uczucie pieczenia w żołądku lub cewce moczowej należy wypić mieszankę z 1 szklanki soku z winogron, 1/2 łyżeczki kminu, 1/2 łyżeczki kopru i 1/2 łyżeczki sproszkowanego drewna sandałowego.

Ta mieszanka pomaga także na gorączkę.

W przypadku osłabienia funkcji seksualnych należy zmieszać 1 szklankę soku z winogron ze szczyptą pippali, 1/2 łyżeczki cukru kamiennego lub naturalnego cukru i 1/2 łyżeczki ashwagandhy. Wypić godzinę przed snem.

30 dkg drobno zmielonego proszku z suchych nasion winogronowych ze szczyptą kamfory spożywczej to skuteczna mieszanka do mycia zębów. Leczy zapalenie dziąseł, przewlekłe zapalenie przyzębia i recesję dziąseł.

Na uporczywy kaszel, astmę i alergie układu oddechowego warto wypróbować następujący przepis: zmieszaj 1 część winogron bezpestkowych, 1 część ghee i 1/2 części miodu. Włóż do słoika lub glinianego garnka z przykrywką z korka lub po prostu nie zakręcaj mocno przykrywki. Trzymaj w ciepłym miejscu przez 15 dni, przykryte kocem. Odcedź. Zażywaj 1 łyżeczkę 2 razy dziennie.

Garść rodzynek spożywana codziennie, godzinę po posiłkach, pomaga na anemię, powiększenie wątroby lub śledziony oraz zaparcia.

 

 

 

Przeczytaj także:

Owoce a dosze

Maseczki z owoców i warzyw 

Daktyle - owoce zdrowia

 

 

 

Opracowanie na podstawie:

Gotuj z ajurwedą dla zdrowia. Usha Lad, Vasant Lad. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2015.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl