Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • ayurveda
  • medycyna naturalna
  • książki ajurwedyjskie
  • dosze test
ajurweda Kraków
Wata-kapha – osobowość dwudoszowa

Warto wiedzieć, że większość osób ma dwudoszową konstytucję. Są to osobowości, u których w pewnych sytuacjach będzie dominować jedna dosza, a w innych druga. Czym charakteryzują się osoby typu wata-kapha?

Dosze wata i kapha łączy cecha chłodu. Ze względu na siłę i izolację, jaką daje kapha, osoby o tej konstytucji nie cierpią na skutek fizycznego chłodu tak intensywnie jak osoby o czystej doszy wata. Jednak czują one podwójnie silną emocjonalną potrzebę ciepła.

Osoby wata-kapha są zazwyczaj średniego lub wysokiego wzrostu, ale pod względem budowy ciała i innych cech fizycznych mają cechy pitta. Ich brak ciepła na ogół przejawia się fizycznie jako zaburzenia trawienia, na przykład zaparcia, oraz choroby układu oddechowego, podczas których wydziela się duża ilość śluzu.

Osoby typu wata-kapha zazwyczaj są bardzo zapalczywe w tym, co robią. Często reagują przesadnie, ponieważ trudno jest im zachować umiar. Mogą być na zmianę radosne, otwarte i beztroskie albo refleksyjne i skryte.

Ich diametralnie różne cechy wata i kapha oraz brak silnego ognia pitta sprawiają, że szczególnie trudno jest im zintegrować swoją osobowość. Muszą wystrzegać się zwłaszcza pochopnego wyciągania wniosków bez wcześniejszego namysłu.

Charakteryzująca je głęboko emocjonalna natura kapha w połączeniu z nadaktywną, niestabilną naturą wata powoduje, że ich rany emocjonalne są głębokie i traumatyczne. Osoby wata-kapha bardzo potrzebują ciepła – zarówno emocjonalnego, jak i ciepła słońca czy ciepłych potraw.

W diecie osób wata-kapha powinno być więcej smaków rozgrzewających (kwaśnego, słonego i ostrego) niż wychładzających (słodkiego, gorzkiego i cierpkiego). Latem i jesienią można wybierać smaki kwaśny i słony, lecz należy je zrównoważyć za pomocą słodkiego. Zimą i wiosną nie trzeba rezygnować ze smaku ostrego, lecz należy go zrównoważyć smakiem gorzkim i cierpkim.

 

Opracowanie na podstawie:

Prakriti. Odkryj swoją pierwotną naturę. Robert E. Svoboda. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa A-ti information services, Kraków 2013.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl