Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • rośliny strączkowe
  • fasola
  • soczewice
  • budulec organizmu
fasole, soczewice, dal, kitchadi,
Warzywa strączkowe budulcem wzmacniającym organizm

Fasola podawana ze zbożami stanowi podstawowy składnik wielu dań na całym świecie. W ajurwedzie używa się jej do oczyszczania oraz jako budulca wzmacniającego organizm, ponieważ ma niską zawartość tłuszczu i wysoką zawartość błonnika, a także dostarcza znacznych ilości białka, żelaza, witaminy B i innych minerałów. Jest bardzo cennym składnikiem zdrowej diety wegetariańskiej i wegańskiej.

 

Sztuka polega na tym, by dobrze strawić fasolę. Jeśli dopiero zacząłeś wprowadzać ją do swojej diety, to mądrym posunięciem byłoby spożywanie jej jeden lub dwa razy na tydzień przez pierwsze dwa tygodnie. Przeciętnie człowiek toleruje dania z roślin strączkowych 3–4 razy w tygodniu, pod warunkiem właściwego przygotowania potraw, dobrego agni i przyzwyczajeń żywieniowych. Jeśli dorastałeś w miejscu, w którym nie jada się fasoli zbyt często, to nie możesz oczekiwać od siebie, że zdołasz strawić większą jej ilość. Kiedy spożyjesz jej za dużo, wówczas dojdzie do nadmiernej produkcji gazów w twoim organizmie.

Powinieneś wiedzieć, jakie gatunki fasoli są najlepsze dla ciebie i jak właściwie je przygotować, by ograniczyć do minimum jej właściwości „gazotwórcze”. Pomaga w tym między innymi asafetyda - przyprawa stosowana w kuchni ajurwedyjskiej i stanowiąca składnik masali stosowanych do roślin strączkowych.

Jedną z najbardziej podstawowych i popularnych roślin strączkowych w Indiach jest fasola mung w połówkach, wyjątkowo ceniona w ajurwedzie. Jest lekka i łatwiejsza do strawienia niż większość roślin strączkowych, zwłaszcza w postaci indyjskich potraw oczyszczających i odbudowujących organizm, takich jak kiczadi i dal.

Fasola wykazuje cechy lekko chłodzące, jeśli chodzi o wpływ na organizm. Osoby wata i kapha mogą złagodzić ten efekt przez dodanie rozgrzewających przypraw, takich jak imbir, czarny pieprz, kmin i nasiona gorczycy. Dla pitta warzywa strączkowe są dobre bez przypraw lub z podanymi wyżej przyprawami, zrównoważonymi solidną ilością zmielonej kolendry lub w liściach.

Fasolkę mung w połówkach (inaczej dal mung) sprzedaje się jako „żółty dal”. Można też stosować mung w całości, trudniej jednak go strawić. Dobrym sposobem, by cała fasolka mung nabrała cech tej w połówkach, jest namoczenie jej na noc oraz częste płukanie. Jeszcze lepszy rezultat uzyskamy, namaczając fasolkę do momentu jej wykiełkowania. Trwa to około 3–4 dni. W tym czasie trzeba płukać ją dwa razy dziennie. Potem można już usunąć łupinki, otrzymując wyłuskaną fasolkę. Fasolka mung nadaje się do użycia przez cały rok, zwłaszcza wiosną, latem i jesienią

Warto wiedzieć, że rośliny strączkowe mają nie tylko zbawienny wpływ na nasz organizm ale także na naszą ziemię: uprawne warzywa strączkowe odżywiają glebę i nie pozbawiają jej cennych składników azotowych. Bakterie znajdujące się w fasoli mogą pozyskać z atmosfery ponad 50 kg związków azotu rocznie na około pół hektara w  formie użytecznej dla gleby, w której rośnie fasola. Stanowi to alternatywę dla syntetycznych nawozów azotowych, które zazwyczaj są produkowane z oleju lub produktów gazowych. Te ostatnie mają negatywny wpływ na glebę.

 

Zobacz przyprawy, fasole i soczewicezielonysklep.com

Przeczytaj także: Jak przyprawiać warzywa strączkowe

Opracowanie na podstawie:

Ajurwedyjska książka kucharska. Jak zdrowo żyć i dobrze się odżywiać. Amadea Morningstar, Urmila Desai, zielone-wydawnictwo.pl

 

 

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl