Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • warzywa strączkowe
  • zdrowa dieta
  • ajurweda Kraków
  • medycyna naturalna
fasola mung
Warzywa na wiosnę - część 3

To już ostatnia część naszego cyklu, w którym opisujemy różnorodność warzyw. Korzeniowe, dyniowate, cebulowe, kapustne, zielonoliściaste - bogactwo warzyw nie zna granic. W ostatniej części przyglądamy się warzywom strączkowym. Czy warto wprowadzać je do swojego menu? Sprawdź.

 

Warzywa strączkowe

To kolejna, niezmiernie istotna grupa warzyw. Stanowią one dobre źródło białka, łatwo przyswajalnego i lekkostrawnego, minerałów (żelazo, potas, fosfor, wapń) i witamin (z grupy B). Strączki mają niski indeks glikemiczny, zawierają cukry złożone i dużo błonnika i bardzo sycą.

W przeciwieństwie do białka pochodzenia zwierzęcego puryny znajdujące się w warzywach strączkowych nie powodują wydzielania dużej ilości kwasu moczowego, a więc nie obciążają nerek i nie powodują niebezpiecznego odkładania kwasu moczowego w formie kamieni lub małych grudek w stawach.

Minusem spożywania warzyw jest to, że produkują dużą ilości gazów podczas trawienia. Aby temu zapobiec, należy długo je namaczać, odlać wodę i zagotować w nowej (najlepiej zalać strączki letnią lub ciepłą wodą). Potem tę wodę także odlać i gotować w nowej wodzie z dodatkiem przypraw ułatwiających trawienie. Polecamy kmin, koper włoski, kminek, koper ogrodowy, majeranek, tymianek, ajwan, kolendrę i asafetydę (najsilniejsza przyprawa w kuchni indyjskiej; używa się jej zaledwie po szczypcie i doskonale redukuje ilość wydzielanych gazów.

Wszystkie strączki gotujemy bez przykrycia w dużej ilości wody. Pamiętajmy, że fasoli i grochu nie należy łączyć z owocami, serem, jajkami, rybą, mlekiem, mięsem i jogurtem, gdyż nie zostaną prawidłowo strawione. Strączki najlepiej spożywać w towarzystwie innych warzyw i zbóż.

Łagodne strączki – fasola żółta mung, żółta soczewica czy fasolka szparagowa bez włókien – są lekkostrawne. Można podawać je dzieciom oraz chorym w okresie rekonwalescencji. Potem przychodzi czas na czerwoną i zieloną soczewicę, fasolę adzuki, żółty i zielony groch. Ciężkich i ciemnych strączków, takich jak fasola kidney, biały Jaś, czarna fasolka, czarna i brązowa soczewica, soja czy cieciorka, w teorii nie podajemy dzieciom do ukończenia drugiego roku życia, aczkolwiek jest to indywidualna sprawa.

Pamiętajmy, aby do gotujących się strączków dodawać dużo ziół ułatwiających trawienie. Osoby wata gorzej trawią ciężkie warzywa strączkowe, a osoby pitta wręcz przeciwnie – bardzo chętnie po nie sięgają. Osoby kapha może nie zachwycą się ich smakiem, ale powinny zjadać dużo strączków ze względu na dużą zawartość białka. Wszystkie strączki poza cieciorką wysuszają śluz i ściągają wodę z organizmu (mają działanie wysuszające), co jest też niezmiernie ważne przy żywieniu osób z dominacją doszy kapha.

 

Zobacz żółta fasolka mung w zielonysklep.com >> przejdź do sklepu

Zobacz czerwona fasola w zielonysklep.com >> przejdź do sklepu

 

Przeczytaj także:

Soczewica - czerwona, zielona i czarna

Jak przyprawiać warzywa strączkowe

 

Opracowanie na podstawie:

Świadome macierzyństwo z ajurwedą. Shivani Sood, Monika Ptak-Korbacz. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2017.

Do nabycia w zielonysklep.com >> przejdź do sklepu

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl