Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • zdrowa dieta
  • dania wegetariańskie
  • kuchnia wegańska
  • warzywa
zdrowa dieta
Warzywa na wiosnę - część 1

Królestwo warzyw - tak nazwaliśmy nasz wiosenny cykl artykułów poświęcony warzywom. Zielonoliściaste, kapustne, cebulowe, korzeniowe, dyniowate, psiankowate, spożywane na surowo lub gotowane. Które są najbardziej wartościowe? Które powinny królować w naszej diecie? Sprawdź.

Warzywa powinny na stałe zagościć w naszym codziennym jadłospisie. Warzyw nie należy długo gotować – tak by zmiękły i łatwo się przeżuwały. Zupa z gotowanych warzyw to ważny posiłek. Warzywa surowe zawierają dużo więcej enzymów i witamin, ale trudniej się je trawi i przyswaja, szczególnie dotyczy to doszy wata. Osoby pitta mogą sobie pozwolić na więcej surowych warzyw. Osoby kapha powinny jeść warzywa na ciepło.

Warzywa powinno się jeść z dodatkiem tłuszczu, gdyż w nim rozpuszcza się część witamin i są wtedy lepiej przyswajalne.

 

Warzywa zielonoliściaste

To najlepsze warzywa, gdyż zawierają najwięcej cennych witamin i minerałów. Nadają się dla wszystkich dosz. Tylko osobom o doszy pitta należy ograniczyć spożycie kwaśnego szpinaku i szczawiu. Pamiętaj, że wszystkie rośliny zawierające szczawiany, takie jak szczaw, szpinak czy boćwina, należy bardzo porządnie, kilkakrotnie wypłukać w letniej wodzie przed gotowaniem.

 

Warzywa kapustne

Kolejne po zielonoliściastych, zawierają bardzo cenne mikroelementy. Mówi się nawet że biała kapusta jest najzdrowszym warzywem, i sporo w tym racji. Nie bez kozery wykorzystuje się ją w kuchni i w medycynie na wiele sposobów. Jest świetna zarówno na surowo, jak i gotowana czy kiszona. Dobry jest też sok z kapusty, świeżej i kiszonej, stanowi bowiem dobre źródło witamin i minerałów, korzystnie wpływa również na florę bakteryjną jelita grubego, choć zawiera sporo soli.

Wszystkie gatunki kapusty (oprócz pekińskiej) zawierają dużo wapnia, co stanowi szczególnie ważną informację dla mam dzieci z alergiami.

Do warzyw kapustnych zalicza się również brokuł i jarmuż, niezwykle bogate w żelazo i wapń – dzieciom można dawać zarówno różyczki, jak i liście tych roślin (oraz łodygę brokuła, którą zawsze niepotrzebnie się odcina). Jarmuż można zjeść na surowo lub lekko podgotowany, ale zawsze należy wyciąć nerw w środku liścia.

Aby zminimalizować powstające w wyniku trawienia warzyw kapustnych gazy, należy spożywać je z wiatropędnymi ziołami, takimi jak np. kmin, kminek, majeranek. Niektóre dzieci, zwłaszcza te z przewagą waty w doszy, nie mogą jeść kapustnych (szczególnie kalafiora i brukselki) z powodu wzdęć i nadmiernych gazów. Kalarepę można dawać dziecku na surowo, pokrojoną jak jabłko.

O innych warzywach – z grupy cebulowych, korzeniowych i dyniowatych – napiszemy w kolejnych częściach artykułu.

 

Zobacz nasiona kozieradki w zielonysklep.com >> przejdź do sklepu

Zobacz przyprawę garam masala w zielonysklep.com >> przejdź do sklepu

 

Przeczytaj także:

Zupa krem z zielonych warzyw

Pieczone warzywa z jęczmieniem

 

Opracowanie na podstawie:

Świadome macierzyństwo z ajurwedą. Shivani Sood, Monika Ptak-Korbacz. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2017.

Do nabycia w zielonysklep.com >> przejdź do sklepu

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl