
Tatarak i waleriana – te dwa zioła mają działanie uspokajające i rozkurczowe. Dobrze łączą się ze sobą i wzajemnie równoważą. Pozytywnie wpływają na układ nerwowy, trawienny i oddechowy.
Waleriana
Waleriana to jedno z najskuteczniejszych ziół na zaburzenia nerwowe wywołane przez wata. Usuwa toksyny z jelita grubego, krwi i stawów. Jednocześnie waleriana – dzięki temu, że zawiera przede wszystkim duże ilości żywiołu ziemi – ma działanie uziemiające. Pomaga przy zawrotach głowy oraz zasłabnięciach. Waleriana (kozłek lekarski) łagodzi skurcze mięśni oraz skurcze miesiączkowe.
Waleriana powstrzymuje fermentację w układzie pokarmowym oraz tonizująco wpływa na żeński układ rozrodczy. Jednakże w zbyt dużych ilościach może wpływać otępiająco.
Waleriana dobrze łączy się z tatarakiem, który równoważy jej ciężkość. Zażywanie przed snem 1-2 łyżeczek proszku rozpuszczonych w letniej wodzie skutecznie zwalcza bezsenność.
Działanie waleriany: uspokajające, rozkurczowe, wiatropędne.
Wskazania: bezsenność, nerwowość, zawroty głowy, drgawki, bolesne miesiączkowanie, migrena, przewlekłe choroby skóry, wzdęcia, kolka.
Tatarak
W ajurwedzie tatarak jest stosowany od tysięcy lat. To jedno z ziół najbardziej cenionych przed dawnych mędrców wedyjskich. Działa odmładzająco na mózg i układ nerwowy, które oczyszcza i którym dodaje energii. Z tego względu wpływa również odmładzająco na wata oraz w dalszej kolejności na kapha. Oczyszcza z toksyn, poprawia krążenie i wyostrza pamięć.
Tatarak ma cechy sattwiczne i jest jednym z najlepszych ziół oddziałujących na umysł, zwłaszcza jeśli jest używany wraz z brahmi (gotu kola).
Tatarak można stosować zewnętrznie w postaci pasty nakładanej na czoło przy bólach głowy lub na stawy w przypadku bólów artretycznych. Jest też bardzo skutecznym ziołem na udrażnianie przewodów nosowych.
W dużych dawkach ma działanie wymiotne. Aby zrównoważyć tę właściwość, przy ogólnym zastosowaniu można zażywać je pół na pół ze świeżym imbirem w ilości 2 gramów na szklankę wody z dodatkiem odrobiny miodu.
Działanie tataraku: pobudzające, odmładzające, wykrztuśne, udrażniające, uspokajające, rozkurczowe, wymiotne.
Wskazania: przeziębienie, kaszel, astma, zatokowe bóle głowy, zapalenie zatok, artretyzm, utrata pamięci, szok.
Opracowanie na podstawie:
Joga ziół. Ziołolecznictwo ajurwedyjskie. Dawid Frawley, Vasant Lad. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa A-ti information services, Kraków 2012.