Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • medycyna naturalna
  • ajurweda zioła
  • tatarak
  • waleriana
Ajurweda zioła
Waleriana i tatarak

Tatarak i waleriana – te dwa zioła mają działanie uspokajające i rozkurczowe. Dobrze łączą się ze sobą i wzajemnie równoważą. Pozytywnie wpływają na układ nerwowy, trawienny i oddechowy.

Waleriana

Waleriana to jedno z najskuteczniejszych ziół na zaburzenia nerwowe wywołane przez wata. Usuwa toksyny z jelita grubego, krwi i stawów. Jednocześnie waleriana – dzięki temu, że zawiera przede wszystkim duże ilości żywiołu ziemi – ma działanie uziemiające. Pomaga przy zawrotach głowy oraz zasłabnięciach. Waleriana (kozłek lekarski) łagodzi skurcze mięśni oraz skurcze miesiączkowe.

Waleriana powstrzymuje fermentację w układzie pokarmowym oraz tonizująco wpływa na żeński układ rozrodczy. Jednakże w zbyt dużych ilościach może wpływać otępiająco.

Waleriana dobrze łączy się z tatarakiem, który równoważy jej ciężkość. Zażywanie przed snem 1-2 łyżeczek proszku rozpuszczonych w letniej wodzie skutecznie zwalcza bezsenność.

Działanie waleriany: uspokajające, rozkurczowe, wiatropędne.

Wskazania: bezsenność, nerwowość, zawroty głowy, drgawki, bolesne miesiączkowanie, migrena, przewlekłe choroby skóry, wzdęcia, kolka.

 

Tatarak

W ajurwedzie tatarak jest stosowany od tysięcy lat. To jedno z ziół najbardziej cenionych przed dawnych mędrców wedyjskich. Działa odmładzająco na mózg i układ nerwowy, które oczyszcza i którym dodaje energii. Z tego względu wpływa również odmładzająco na wata oraz w dalszej kolejności na kapha. Oczyszcza z toksyn, poprawia krążenie i wyostrza pamięć.

Tatarak ma cechy sattwiczne i jest jednym z najlepszych ziół oddziałujących na umysł, zwłaszcza jeśli jest używany wraz z brahmi (gotu kola).

Tatarak można stosować zewnętrznie w postaci pasty nakładanej na czoło przy bólach głowy lub na stawy w przypadku bólów artretycznych. Jest też bardzo skutecznym ziołem na udrażnianie przewodów nosowych.

W dużych dawkach ma działanie wymiotne. Aby zrównoważyć tę właściwość, przy ogólnym zastosowaniu można zażywać je pół na pół ze świeżym imbirem w ilości 2 gramów na szklankę wody z dodatkiem odrobiny miodu.

Działanie tataraku: pobudzające, odmładzające, wykrztuśne, udrażniające, uspokajające, rozkurczowe, wymiotne.

Wskazania: przeziębienie, kaszel, astma, zatokowe bóle głowy, zapalenie zatok, artretyzm, utrata pamięci, szok.

 

Opracowanie na podstawie:

Joga ziół. Ziołolecznictwo ajurwedyjskie. Dawid Frawley, Vasant Lad. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa A-ti information services, Kraków 2012.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl