
Vidanga jest powszechnie stosowanym ajurwedyjskim ziołem do leczenia wielu dolegliwości, a w szczególności redukcji wagi, usuwania toksyn z krwi, obrzęków. Vidanga pomaga również w problemach trawiennych, przy wzdęciach, niestrawności, występowaniu pasożytów.
Łacińska nazwa: Embelia ribes Burm. f.
Rodzina: Muszkatołowcowate
Nazwy potoczne: sanskrycka Vidanga; hindi Baberang, Viranga; angielska Vidanga; unani Baubring; bengalska Biranga; marathi Vavadinga; tamilska Vivlangam; niemiecka Embelia Fruchte; tybetańska Bidan; nepalska Bayubidang.
Energetyka ajurwedyjska:
rasa: ostra
wirja: rozgrzewająca
wipaka: ostra
guna: lekkie, suche, ostre
dosze: W– P+ K–
Opis: krzew ze stożkowatymi wybrzuszeniami na łodygach; liście naprzeciwległe w kształcie od jajowatych po eliptyczne, o długości 5–7 cm i szerokości 0,5 cm, z szerokimi gruczołowatymi wgłębieniami na spodniej stronie. Kwiaty liczne, białe lub żółte (niekiedy zielonożółte). Owoce – małe, czarne, kuliste jagody o szorstkiej powierzchni.
Występowanie i środowisko: spotykane w całych Indiach, szczególnie na niższych pagórkowatych obszarach rozciągających się od podnóża Himalajów przez środkowe Indie po równiny na wschodzie i południu kraju, aż do Tamilnadu i Sri Lanki. Występuje także w całej Azji Południowo-Wschodniej.
Używane części: jagody, liście, korzeń, kora.
Działanie farmakologiczne: przeciwpasożytnicze (tasiemiec), wiatropędne, przeczyszczające, oczyszczające krew.
Badania kliniczne: dowiedziono, że ekstrakty alkoholowe oraz wodne tej rośliny są skuteczne w zwalczaniu glisty ludzkiej. Ponadto istnieją doniesienia o działaniu antykoncepcyjnym jej wyciągów ekstrahowanych metanolem i benzyną ekstrakcyjną, a także o powodowaniu spadku poziomu bilirubiny w surowicy u pacjentów z żółtaczką zakaźną.
Zobacz Vidanga w zielonysklep.com
Przeczytaj także: Kutki
Opracowanie na podstawie:
Dieta i odchudzanie zgodnie z ajurwedą. Program sattwiczny, Scott Gerson, zielone-wydawnictwo.pl