Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • alergia
  • nietolerancja pokarmowa
  • gluten
  • soja
soja, gluten
Uwaga, alergia!

Soja, orzechy, gluten - to produkty, które coraz częściej powodują alergie pokarmowe. Czy żywność może uczulać? Dlaczego jedni mogą jeść gluten, a inni go nie trawią? Jak sobie poradzić z alergią pokarmową? Dlaczego warto wiedzieć, które pokarmy wywołują w nas alergię? Sprawdź.

 

Gluten

Występuje w zbożach – jęczmieniu, pszenicy i życie. Produkty zawierające gluten to: chleb, makaron, kasza, różne ciastka i słodycze, ale również lody, sosy czy przyprawy, do których dodano go w niewielkiej ilości. Kiedyś te zboża stanowiły podstawę diety w Polsce, z nich wyrabiało się chleb, towarzyszyły też warzywom strączkowym w głównym posiłku. Obecnie sytuacja diametralnie się zmieniła przez genetyczne modyfikacje ziarna.

Coraz częściej spotykamy przypadki osób z nietolerancją glutenu. Nie jest to zaskakujące, gdyż spożywanie genetycznie zmodyfikowanych ziaren prędzej czy później doprowadzi do zupełnej niestrawności. Przechodząc na dietę bezglutenową, można w ogóle nie przejmować się brakiem pszenicy czy żyta w diecie i spożywać o wiele wartościowsze ziarna zbóż: grykę, proso, amarantus, quinoa, ryż, z których też wyrabia się mąki.

 

Orzechy

To jedno z tych uczuleń, z których się nie wyrasta. Niestety to jedna z bardziej niebezpiecznych  alergii. Najbardziej szkodliwe są białka występujące w orzechach ziemnych. Mogą powodować obrzęki krtani, duszności, a nawet wstrząs anafilaktyczny. Niezwykle istotna jest tu wczesna diagnoza.

Orzechy włoskie i brazylijskie są również bardzo silnymi alergenami, podobnie jak sezam i migdały. Śladowe ilości wszystkich orzechów bardzo często znajdują się jako wypełniacze w wielu rodzajach słodyczy, szczególnie w czekoladkach i ciastkach z kremem czekoladowym. Jeśli masz alergię na orzechy, nie powinieneś zjadać nawet ich śladowych ilości.

Sezam i migdały często tracą swoje właściwości uczulające po ugotowaniu, ale nie należy się jednak łudzić, że nie zaszkodzą w tej postaci.

Najmniej uczulające są ziarna słonecznika, pestki z dyni i kokos.

 

Soja

Ze względu na niskie koszty produkcji i wartość ziarna bardzo szeroko stosuje się soję w całym przemyśle spożywczym. Soja pojawia się często tam, gdzie zupełnie byśmy się jej nie spodziewali, jako jeden z ukrytych składników pożywienia, pod nazwami: skrobia roślinna, aromat naturalny, mąka roślinna czy wywar warzywny. Nierzadko też o jej istnieniu w produkcie zawiadamia napis: „produkt może zawierać śladowe ilości soi”, podczas gdy nie są to ilości śladowe, tylko znacznie większe.

Soja była dawniej niesamowitą rośliną. Jej ziarna zawierają dużo izoflawonoidów i mają bardzo dobrą strukturę: po równo białka, węglowodanów i tłuszczów, a to właśnie sprawia, że z soi można zrobić i mleko, i mąkę, i tempeh, i wiele innych wyrobów, które powstają w wyniku gotowania, fermentowania, miksowania, odtłuszczania.

Roślina ta znana jest od wieków na całym południowym wschodzie Azji. Jednakże obecnie soję coraz częściej modyfikuje się genetycznie. Powoduje to, że soja traci na znaczeniu jako produkt naturalny, czyli bezpieczny i strawny. Uczulenie na soję właśnie to obrazuje.

Znacznie rzadziej pojawia się uczulenie na inne produkty strączkowe, fasole, grochy, soczewice itd. Wynika to z faktu, że nie stały się aż tak bardzo popularne, a co za tym idzie, mniej się je ulepsza. Warzywa strączkowe są bardzo odżywcze i wartościowe, warto więc wprowadzić je w różnej formie do codziennej diety. Jeśli występuje uczulenie na któryś z gatunków, w pierwszej kolejności radzimy zmienić dostawcę, a jak to nie poskutkuje – wówczas produkt. Fasole i grochy można też z łatwością uprawiać samemu.

 

Zobacz asafetyda w zielonysklep.com >> przejdź do sklepu

 

Przeczytaj także:

Nietolerancja pokarmowa

 

Opracowanie na podstawie:

Świadome macierzyństwo z ajurwedą. Shivani Sood, Monika Ptak-Korbacz. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2017.

Do nabycia w zielonysklep.com >> przejdź do sklepu

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl