Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • ajurweda
  • dosze
  • mowa
  • głos
Usłysz swój głos

W zależności od tego, jaką doszą jesteś, twój głos będzie brzmiał bardziej miękko, łagodnie bądź donośnie. Lubisz dużo mówić, a może Twoja mowa jest powolna i przemyślana? Sprawdź, jak poszczególne dosze wpływają na Twój głos.

Osoby typu wata, które nie były szkolone w posługiwaniu się głosem, często mówią cienkim głosem, nierzadko pojawia się u nich chrypka, a pod wpływem napięcia głos im się łamie. Osoby wata zwykle mówią szybko, często z intonacją wznoszącą się na końcu zdania. Mają też tendencję, by robić dygresje.

Osoby wata na ogół są gadatliwe i mogą rozmawiać niemal na każdy temat ze wszystkimi – nawet z kotem czy z rośliną. Mówią, ponieważ lubią mówić. Mówienie to duży wydatek energetyczny i właśnie między innymi dlatego tak je lubią. Rozmowy z nimi przypominają czasem monologi. Dwie osoby wata mogą całymi godzinami mówić do siebie nawzajem, wcale z sobą nie rozmawiając i niewiele się o sobie dowiadując, a mimo to są zadowolone. Słabość ich głosu częściowo jest wynikiem tego, że są zbyt gadatliwe.

Osoby typu pitta zazwyczaj mówią zwięźle i na temat. Wiedzą, co chcą powiedzieć oraz ile i jakiego rodzaju energii potrzebują, by wywołać pożądaną reakcję. Głos osób typu pitta słuchaczowi wydaje się często niecierpliwy i dominujący. Ich szept jest wyraźnie słyszalny nawet z odległości.

Jeśli spotkają się dwie osoby pitta, to z pewnością nawiążą rozmowę przeradzającą się niekiedy w konkurs, które z nich potrafi przegadać drugą stronę. Osobom typu pitta często zarzuca się, że mówią szybko.

Osoby typu kapha mówią powoli, z rozwagą oraz niezbyt często. Trzeba z nich czasami wyciągać informacje. Osoba o czystej konstytucji kapha zaczyna rozmowę tylko wtedy, kiedy ma coś ważnego do powiedzenia, w przeciwieństwie do osoby wata, która chętnie rozmawia z każdym, oraz do osoby pitta, która inicjuje rozmowę tylko z tym, kto wydaje się jej wystarczająco interesujący. Głos osób kapha jest niższy i mniej intensywny niż u innych typów, lecz zazwyczaj bardziej melodyjny i dźwięczny.

Dwie osoby kapha mogą całymi godzinami siedzieć obok siebie, wymieniając się zaledwie kilkoma uprzejmościami. Lubią wypowiadać miłe, życzliwe słowa. Zwykle nie odzywają się, dopóki ktoś się do nich nie odezwie.

 

Opracowanie na podstawie:

Prakriti. Odkryj swoją pierwotną naturę. Robert Svoboda. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa A-ti information service.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl