Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • książki ajurwedyjskie
  • medycyna alternatywna
  • masaż ajurwedyjski
  • ayurveda
zdrowy styl życia
Twój przyjaciel – umysł

Rozbiegane myśli, niemożność skupienia się, lęk, niepewność. A może apatia i tęsknota za czymś, co wydaje się nierealne. Co można zrobić, aby nie podsycać chaosu swych myśli? Jak sprawić, aby umysł stał się naszym przyjacielem i dobrym doradcą?

Lęk zawsze nasila się pod wpływem zmartwień, w szczególności u osób o konstytucji wata, które mają do tego predyspozycje genetyczne. Warto zadbać, aby osoba wata w okresie, kiedy odczuwa wzmożony lęk, była czymś zajęta. Może to być medytacja – bardzo skuteczny sposób pozbywania się lęku i odzyskiwania równowagi. (zob. Medytacja w procesie leczenia)

Wysiłek fizyczny lub hobby mogą być skuteczne wtedy, gdy są one na tyle intrygujące, by skupić uwagę. Do uspokojenia umysłu w przypadku osób wata warto włączyć delikatny ruch – jak taniec czy relaksujący masaż. Często łagodny dotyk i atmosfera bezpieczeństwa działa na wata w sposób terapeutyczny.

Osoby pitta są genetycznie podatne na gniew. Niecierpliwość, prowadząca do złości lub zazdrości, to główne zaburzenie osób o tej konstytucji. Ponieważ niecierpliwość pojawia się wtedy, gdy umysł jest bezczynny i popada w marazm, osoby pitta powinny zadbać o to, by zająć swój umysł ideami i projektami, nad którymi trzeba się nagłowić, „przetrawić” i rozwiązać powoli, krok po kroku. Osoby pitta doprowadzają zazwyczaj projekty do końca, zatem preferują zajmowanie się skomplikowanymi kwestiami, których rozwiązanie przynosi realne korzyści i praktyczne efekty.

Osoby kapha mają w swoich genach samozadowolenie. Samozadowolenie może się przejawiać jako silne pragnienie konsumowania i posiadania wszystkiego, co tylko można zdobyć, lub też może oznaczać brak zainteresowania własnym zdrowiem.

Żywioł ziemi obecny w kapha sprawia, iż osoby o tej konstytucji uparcie trzymają się swoich nawyków. Jedyny sposób, by zrównoważyć opisane cechy, to energiczna zachęta ze strony innych lub motywowanie siebie. Kiedy już osoba kapha poświęci się samorozwojowi (zajmie to jednak sporo czasu), siła bezwładności sprawi, że będzie to kontynuować, choć bez zachęty z zewnątrz co pewien czas zainteresowanie to może słabnąć.

Nasza zdolność do tego, by działać zgodnie ze swoimi intencjami, jest ograniczona przez naszą zdolność do integrowania ich w sobie. (zob. Dosze a umysł)

Osoba sattwiczna, która ma w sobie dużo równowagi umysłowej (czyli sattwy), dobrze rozumie swoją ścieżkę i podąża nią konsekwentnie, czyniąc szybkie postępy.

Osoby typu radżas, które są bardzo nadpobudliwe, przekręcają fakty tak, by pasowały one do ich wyobrażeń, i przekonują same siebie, że robią postępy – w rzeczywistości jednak nasilają swoje uzależnienia i nawyki.

Osoby typu tamas, które pozostają pod silnym wpływem bezwładu (czyli właśnie tamas), ignorują oczywiste dowody na potrzebę rozwijania się i „okopują się” w miejscu, w którym się znajdują, mając nadzieję, że w nim pozostaną.

 

Przeczytaj także:

Jak myśleć pozytywnie

Cechy osobowości a dosze

Jak zioła wpływają na umysł

 

 

Opracowanie na podstawie:

Prakriti. Odkryj swoją pierwotną naturę. Robert E. Svoboda. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa A-ti information services, Kraków 2013.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl