Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • ajurweda dosze
  • dosza kapha
  • medycyna naturalna
  • zdrowy styl życia
ajurweda dosze
Troskliwa i wierna dosza kapha

Dosza kapha powstaje z połączenia ziemi i wody. Osoby kapha są z natury troskliwe, umieją słuchać i zachowywać spokój w obliczu stresu. Nie lubią zmian, łatwo popadają w rutynę. Są dokładne i wierne swoim poglądom. Jak obudzić w osobie kapha kreatywność i pomysłowość? Co motywuje doszę kapha do działania? Sprawdź.

Kapha to jedyna dosza, która jest ciężka – zarówno wata, jak i pitta są z natury lekkie. Ponieważ kapha jest chłodna, gęsta, stabilna, powolna i miękka, zapewnia nawilżenie tkankom i może magazynować energię witalną. Kapha nie może być zbyt wilgotna i zbyt statyczna, gdyż skutkuje to nadmiarem śluzu, stagnacją oraz inercją.

Osoby typu kapha to te, do których dzwonisz w ciężkich chwilach. Z natury troszczą się o innych i chronią ich, umieją słuchać, kochać, wybaczać, zaspokajać potrzeby innych. Są zrównoważone, dokładne i wierne swoim poglądom. Nie lubią zmian.

Lubią jeść, nie lubią podejmować ryzyka, za to lubią poczucie bezpieczeństwa. Zazwyczaj mają ciężką budowę ciała. Cechy osób o konstytucji kapha to siła, tężyzna, chłód i wilgoć, a zatem zazwyczaj lubią one ciepłe, suche otoczenie. Mają spory apetyt i powolny metabolizm. Cieszą się wytrzymałością i dobrą pamięcią, mają dobry i głęboki sen.

Ruch fizyczny jest im bardzo potrzebny, ale brakuje im motywacji do jego uprawiania. Pod żadnym pozorem nie powinny się przejadać, ponieważ mają skłonność do tycia.

Niedrożność, obrzęki, zmęczenie, wzdęcia i zatrzymanie płynów to powszechne dolegliwości doszy kapha. Bardzo wskazane jest, by osoby kapha dawały upust twórczej, śmiałej i pomysłowej części swej osobowości, ponieważ nowości i zmiana rutyny dają im motywację do działania i ożywiają je.

Największym niebezpieczeństwem dla kapha jest to, że popadną w rutynę, a wówczas mogą bardzo łatwo przywiązać się do czegoś, popaść w otępienie i depresję. Osoby kapha są z natury dość leniwe, więc – bez odpowiedniej motywacji – mogą pogrążać się z izolacji, smutku, melancholii, żalu i chciwości.

Energiczne ćwiczenia, twórcze projekty i różnorodność pomogą im na nowo odkryć swoją troskliwą, pełną miłości naturę, która cechuje się lojalnością, hojnością, oddaniem, mądrością i obfitością. Choć świetnie  się czują, gdy są potrzebne innym, kochanie siebie i bycie hojnym dla samego siebie to dla kapha najgłębsze źródło pożywienia.

 

Wypróbuj herbaty Everest – specjalnie skomponowane mieszanki ziół dla każdej doszy: Vata, Pitta i Kapha. Wybierz herbatę przeznaczoną dla swojej doszy. Zobacz w zielonysklep.com

 

Przeczytaj także:

Posiłki na lato dla doszy kapha

Sprawdź, jaką doszą jesteś 

Sport i aktywność fizyczna - dosza kapha

 

Opracowanie na podstawie:

Ajurwedyjska kuchnia dla wegan. Jak odzyskać równowagę dzięki pożywieniu. Talya Lutzker. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2015.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl