Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • triphala
  • zioła
  • receptury ajurwedyjskie
  • amalaki
triphala, amalaki, bibitaki, haritaki
Triphala – ajurwedyjski eliksir na oczyszczanie organizmu i trawienie

Jeśli źle traktowałeś swoje ciało przez wiele lat, musisz usunąć wiele warstw toksyn - ama. Nie możesz tego dokonać nagle, gdyż twój organizm mógłby nie znieść takiego szoku. Powolne i konsekwentne oczyszczanie jest zawsze najlepsze. Tak działa triphala: stopniowo i łagodnie. Oczyszcza oraz odmładza twój układ trawienny, co sprawia, że przyswajasz lepiej składniki odżywcze.

 

Triphala – co dosłownie oznacza „trzy owoce” – składa się z trzech wyjątkowych roślin: amalaki, haritaki i bibhitaki. Choć podstawowym smakiem amalaki jest kwaśny, jego drugorzędnymi smakami są słodki, gorzki, ostry i cierpki. Ma energię wychładzającą oraz słodki skutek po strawieniu. Równoważy wszystkie trzy dosze, lecz najskuteczniej kontroluje pitta. Kwaśny smak amalaki podsyca ogień trawienny, nie zaburzając wata, dzięki energii wychładzającej oraz słodkiemu skutkowi po strawieniu. Świeże owoce amalaki są intensywnie kwaśne, lecz jeśli po jedzeniu takiego owocu wypijesz szklankę wody, poczujesz smak tak słodki jak syrop.

Jeden owoc amalaki wielkości śliwki zawiera kilkakrotnie więcej witaminy C niż pomarańcza. Ta witamina występuje w postaci odpornej na wysoką temperaturę, dzięki czemu znaczna jej część zostaje zachowana podczas gotowania lub suszenia. Amalaki ma silne działanie odmładzające. Jedna z nazw, którą określa się to zioło w sanskrycie, oznacza mamkę - tak działa na ciało i umysł. Amalaki stosuje się do leczenia wielu różnych chorób, lecz w szczególności nadkwaśności i dolegliwości wątrobowych. Dodaje się je do szamponów i olejków leczniczych, ponieważ wpływa korzystnie na włosy i mózg.

Głównym smakiem haritaki jest cierpki, a jego drugorzędne smaki to słodki, kwaśny, gorzki i ostry. Ma działanie rozgrzewające i słodki skutek po strawieniu. Równoważy wszystkie trzy dosze, lecz najsilniej wpływa na wata, jednocześnie kontrolując tę doszę dzięki słodkiemu smakowi i działaniu rozgrzewającemu. Usuwa starą ama przylegającą do ścianek układu pokarmowego oraz wpływa tonizująco na okrężnicę.

Głównym smakiem bibhitaki jest cierpki, a drugorzędnymi smakami są słodki, gorzki i ostry. Ma energię rozgrzewającą oraz słodki skutek po strawieniu. Równoważy wszystkie trzy dosze, lecz najskuteczniej oddziałuje na kapha, ponieważ jest przede wszystkim cierpki i rozgrzewający. Oczyszcza także błony w ciele. Jest szczególnie pomocny w leczeniu astmy.

Triphala to ajurwedyjskie panaceum. Świetnie działa na układ trawienny, jest stosowana jako środek łagodnie przeczyszczający oraz do wywoływania wymiotów lub do lewatyw. W ajurwedzie wykorzystuje się ją również do mycia włosów i ciała, wywar jako krople do oczu, nosa, uszu lub do płukania gardła. Usuwa toksyny z tkanek ciała oraz powoduje, że dosze, które opuściły właściwe dla siebie miejsca – czyli żołądek, jelito cienkie i okrężnicę – wracają do swojej siedziby.

Jeśli oczyszczanie ma się udać, twój organizm musi być skłonny, by uwolnić toksyny, które w sobie magazynuje. Powolne i konsekwentne oczyszczanie zawsze jest najlepsze. Zbyt intensywne oczyszczanie może sprawić, iż ama przedostanie się do tkanek jeszcze głębiej. Nadużywanie pokarmów lub ostrych i rozgrzewających ziół, takich jak czosnek i pieprz kajeński, zbyt duży wysiłek fizyczny oraz tłumienie emocji najprawdopodobniej zaburzają proces oczyszczania, podobnie jak naruszenie podstawowych zasad oczyszczania: hamowanie naturalnych potrzeb, niewłaściwe łączenie pokarmów lub używanie substancji pobudzających, czyli alkoholu i kofeiny.

Zalecane jest stosowanie triphali przez 3–6 miesięcy, aby odnieść jak największe korzyści. W razie potrzeby można kurację powtarzać. Triphala dostępna jest w formie kapsułek (suplement diety), proszku lub w płynie (sok).

Zobacz triphala Aurospirul, Pukka, Organic WellnessAyurvitta w zielonysklep.com

Opracowanie na podstawie:

Prakriti. Odkryj swoją prawdziwą naturę. Robert Svoboda, zielone-wydawnictwo.pl

 

 

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl