Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • terapie ajurwedyjskie
  • trawienie mentalne
  • leki umysłu
  • emocje
trawienie mentalne, leki umysłu, terapie,
Trawienie mentalne - leki umysłu

Trawienie mentalne jest ważniejsze od fizycznego. Jeśli ugryziesz więcej, niż jesteś w stanie przełknąć – czy będzie chodzić o książkę, którą piszesz, czy deser, nie będziesz w stanie tego strawić. Jeśli masz stosunkowo czysty umysł, to takie samooszukiwanie się będzie krótkotrwałe, a ty wyjmiesz „pokarm z ust”, zanim rozpoczniesz walkę, by go przeżuć.

 

 

Leczenie nierównowagi emocjonalnej i zaburzeń umysłowych polega zasadniczo na stosowaniu tych samych metod, jakie zaleca się w leczeniu fizycznym. Kiedy słabe trawienie mentalne prowadzi do powstania wielu przykrych emocji, a ich nawarstwianie się w końcu zaburza obraz siebie oraz zdolność do efektywnego funkcjonowania, pierwszym niezbędnym krokiem jest usunięcie przyczyny. Krok drugi to oczyszczenie umysłu.

Bezwład umysłowy wymaga silnej stymulacji, aby mogło nastąpić oczyszczenie. Umysł przepełniony gniewem chętnie się go pozbywa, tym samym nieco się oczyszczając. Jednakże umysł przepełniony lękiem uporczywie trzyma się tej emocji i uwalnia ją tylko wtedy, gdy regularnie otrzymuje umysłowe ciepło i „oliwę” w postaci szczerego uczucia miłości lub sympatii (sneha). Oczywiście kiedy umysł jest słaby, a zaburzenia silne, intensywne oczyszczanie zazwyczaj nie jest zalecane, ponieważ w jeszcze większym stopniu osłabia ono umysł. Choć terapia szokowa - wyłącznie pod nadzorem kompetentnego specjalisty - może być wskazana w wybranych przypadkach, terapią najczęściej stosowaną jest powolne i świadome równoważenie radżas i tamas za pomocą siły sattwy.

Post polegający na niepobłażaniu swoim słabościom to warunek niezbędny, jeśli w umyśle jest dużo ama – toksyn powstałych pod wpływem niezadowalających relacji międzyludzkich. Istnieje pewien rodzaj „triphali” dla umysłu, który pomaga pozbyć się starych toksyn w formie egoistycznego przywiązania. Nosi ona nazwę kirtana. Jest to głęboka i prawdziwa modlitwa oraz pełne oddania intonowanie imion Boga. Nawet jeśli nie wierzysz w Boga, który przyjmuje określoną postać, możesz wybrać imię symbolizujące to, w co wierzysz, i powtarzać je z oddaniwm, pozwalając, aby wstąpiła w ciebie uzdrawiająca siła.

 

Zobacz książki o jodze i ajurwedzie zielonysklep.com

Przeczytaj także: Terapie przywracające równowagę umysłu

Opracowanie na podstawie:

Prakriti. Odkryj swoją prawdziwą naturę, Robert Svoboda, zielone-wydawnictwo.pl

 

 

 

 

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl