Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • ajurweda
  • zdrowa dieta
  • kuchnia wegetariańska
  • przepisy ajurwedyjskie
kuchnia ajurwedyjska
Świąteczna kuchnia ajurwedyjska

Jedzenie to zmysłowa przyjemność. Potrawy ajurwedyjskie to subtelne połączenie składników, które wydobywają pełnię smaków i zapachów. Zdrowe potrawy, delektowanie się smakiem, celebrowanie posiłków i radość płynąca ze świadomego odżywiania –  oto główne założenia ajurwedyjskiego jedzenia.

Kuchnia ajurwedyjska wpisuje się w coraz popularniejszy ostatnio nurt Slow Food.

Ajurweda jest starohinduską sztuką zachowania zdrowia i urody licząca ponad pięć tysięcy lat. Ma na celu nie tylko zapobieganie chorobom, ale przede wszystkim promowanie naturalnego piękna i świadomego życia. Traktuje każdego człowieka holistycznie, jako całość – jedność ciała i umysłu.

Właściwy sposób odżywiania jest podstawą zdrowia. Ajurweda uświadamia nam, jak łatwo jest odżywiać się w sposób zdrowy i mądry, wydobywając przy tym całe bogactwo smaków.

W ajurwedzie każdy posiłek jest swiętem dla wszystkich zmysłów. Doskonałość przepisów ajurwedyjskich zostaje osiągnięta wówczas, kiedy zostaje zachowany ich egzotyczny smak, zapach, konsystencja i kolor. Kiedy po raz pierwszy próbujemy potraw ajurwedyjskich, odkrywamy pełnię smaków i prawdziwą satysfakcję płynącą z jedzenia.

Warto sobie uświadomić, że gotowanie ajurwedyjskie nie ogranicza się tylko do gotowania po indyjsku. Zasady ajurwedy są uniwersalne i można je zaadaptować niezależnie od miejsca zamieszkania, wykorzystując produkty regionalne, sezonowe, pochodzące z naszego otoczenia. Mimo że wywodzi się z Indii, cieszy się coraz większą popularnością również w Polsce.

Ajurwedyjskie przepisy, z całym bogactwem przypraw, olejów i sposobów przyrządzania, zapewniają niezwykłą różnorodność. Są przy tym łatwe i zdrowe, i – co chyba najważniejsze – opierają się na bazie składników łatwo dostępnych w Polsce.

Zamiast tradycyjnego makowca spróbuj puddingu z makiem po ajurwedyjsku. Jest lekki, ciepły, pożywny, o konsystencji gęstego budyniu. Bez dodatku mąki, a więc jest znakomitą alternatywą dla osób, które są na diecie bezglutenowej. Dodatek szafranu, kardamonu i orzeszków piniowych zapewnia wspaniały, korzenny i lekko orientalny smak.

Kompot z suszonych śliwek do tradycyjne danie wigilijne. Jeśli masz w domu więcej suszonych śliwek, wypróbuj przepis na  batoniki śliwkowe. Smakują wybornie z dodatkiem gorącej, aromatycznej herbaty. Są dobrym pomysłem na słodkie, świąteczne śniadanie. Ale możesz się nimi delektować o każdej porze dnia. Suszone śliwki mają działanie oczyszczające i rozgrzewające. Cynamon, ziele angielskie, ekstrakt migdałowy i łagodny zapach śliwek tworzą niezwykłą mieszankę aromatów, które jeszcze długo unoszą się w całym domu.

Zamiast tradycyjnego bigosu możesz przygotować wegański „bigos” z dodatkiem tofu i czerwonej soczewicy.

Zachęcamy, aby do świątecznych potraw dodawać aromatyczne przyprawy i zioła. Dzięki temu świąteczne posiłki nabiorą ciekawego smaku i będą lżej strawne. Wypróbuj curry, kurkumę, kardamon, kolendrę, rozmaryn, szałwię, kozieradkę, masalę, koper…

Święta to czas, kiedy możemy rozpieszczać siebie, swoją rodzinę i przyjaciół. Zabawmy się w poznawanie smaków i odkrywanie bogactwa zapachów, przypraw i aromatów. Przenieśmy się w świat potraw pachnących orientem.

 

 

Przeczytaj także:

Zjada cię stres? Zadbaj o dietę

Piękne ciało z dietą ajurwedyjską

Co to jest dieta praniczna

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl