Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • nauki wedyjskie
  • joga
  • ajurweda
  • świadomość
świadomość, czitta, nauki wedyjskie
Świadomość jest jak delikatny kwiat

Traktujmy naszą świadomość jak delikatny kwiat, który wymaga odpowiedniej gleby i składników odżywczych. Chrońmy ją przed niewłaściwymi wpływami oraz znajomościami, tak jak chronilibyśmy dziecko. Wymaga to uważności, inteligencji oraz konsekwentnego przestrzegania właściwego, etycznego trybu życia dostosowanego do naszej natury.

 

Świadomość (czitta) jest jak pole: ma cechy kobiece i twórcze. Od tego, czym ją nawozimy, zależy co i jak będzie na nim rosło. Jeśli zasadzimy dobre pokarmy i wrażenia, to złe nawyki i popędy nie będą miały odpowiedniego środowiska do zapuszczenia korzeni. Jeśli zaś będziemy spożywać niezdrowe pokarmy i wrażenia, to nawet dobre myśli i właściwe impulsy nie będą miały odpowiednich warunków do rozwoju. Możemy też użyć porównania ze sfery fizycznej. Jeżeli tkanki naszego ciała będą odżywiane niewłaściwymi pokarmami, to z natury będą uszkodzone lub niesprawne. Kiedy struktura naszego ciała jest uszkodzona, wtedy trudno jest utrzymać zdrowie. Analogicznie, świadomość także ma swoją naturę, która kształtuje się z czasem. Jeżeli rozwija się nieprawidłowo, jak skarlałe drzewo, to trzeba będzie bardzo dużo czasu, żeby ją naprawić, o ile w ogóle okaże się to możliwe.

Świadomość przypomina głęboką studnię. To, co chłoniemy zmysłami i umysłem, przypomina rzeczy, które wrzucamy do studni. Nie widzimy skutków tego, co wpuściliśmy do świadomości, ponieważ studnia jest bardzo głęboka. Ale mimo wszystko cokolwiek wrzucamy do studni oraz do świadomości, rozwija się zgodnie ze swoją naturą i w końcu skłania nas do podjęcia określonych działań. Nic z tego, co przyjmujemy do świadomości, nie pozostaje statyczne, lecz zawsze będzie na nas oddziaływać. Świadomość jest płodna i twórcza. Cokolwiek w niej przechowamy, wyda potomstwo, z którym będziemy musieli się uporać: dobre lub złe. Musimy bardzo uważać na to, czym karmimy swój umysł. Rezultaty przejawiają się po jakimś czasie. Musimy nieustannie chronić swoją świadomość i uważać na to, czego jej dostarczamy, by rodziła piękne owoce.

Zobacz nasze publikacje o jodzeajurwedziezielonysklep.com

 

Opracowanie na podstawie:

Ajurweda i umysł. Uzdrawianie świadomości, David Frawley, zielone-wydawnictwo.pl

 

 

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl