Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • receptury ajurwedyjskie
  • książki ajurwedyjskie
  • ajurweda Kraków
  • zdrowa dieta
bezpłodność kobiety
Świadome macierzyństwo z ajurwedą

Ajurwedyjska reguła brzmi: im bardziej zrelaksowana kobieta, tym zdrowsze dziecko. Starożytna nauka mówi, że odkąd serce płodu łączy się z sercem matki, należy spełniać jej życzenia, ponieważ satysfakcja matki przenosi się na płód. Co na temat świadomego macierzyństwa mówi ajurweda?

Często kobieta ciężarna pragnie nowych, zaskakujących rzeczy i choć może wydawać się to irracjonalne, należy spełniać jej zachcianki.

„Świadome macierzyństwo z ajurwedą” – to książka, która przedstawia wiele aspektów świadomego macierzyństwa: od momentu zapłodnienia i czasu ciąży, poprzez możliwe problemy kobiety ciężarnej, jej dietę (i suplementację), pielęgnację i aktywność fizyczną pod kątem dominującej doszy, czas połogu i karmienia piersią, po czas, kiedy po roku niemowlę staje się dzieckiem. Książka została wzbogacona unikalnymi recepturami z tradycyjnych ajurwedyjskich tekstów z Kerali oraz przepisami, tak by stała się przydatna i praktyczna dla każdej mamy.

 

Poniżej podajemy kilka ajurwedyjskich receptur na dolegliwości ciążowe.

Ajurwedyjskim antidotum na anemię, poranne mdłości, niemoc seksualną i chroniczne zmęczenie w okresie ciąży są daktyle moczone w ghee. 10 świeżych daktyli umieścić w roztworze ghee z 1 łyżeczką imbiru, 1/8 łyżeczki kardamonu i szczyptą szafranu. Zamknąć je szczelnie. Trzymać w ciepłym miejscu przez tydzień, po czym codziennie rano zjadać jeden z nich.

Herbatka na dolegliwości układu moczowego: 1 łyżeczkę sproszkowanego kminu, sproszkowanej kolendry i kopru włoskiego, 1/4 łyżeczki sproszkowanego imbiru, 1 łyżeczkę cukru trzcinowego i 2 filiżanki wody gotować przez 2–3 minuty i przefiltrować. Pić 1/2 filiżanki 2–3 razy dziennie.

W skurczach nocnych pomaga mieszanka banana z 1 łyżeczką ghee i 2 szczyptami kardamonu (panie z przewagą doszy kapha nie mogą jej stosować ze względu na śluzotwórcze właściwości banana).

Napój wzmacniający: napój z filiżanki wody, 1/2 łyżeczki ziaren kolendry, 1/2 łyżeczki cynamonu i 1/4 łyżeczki soku z imbiru, gotowany przez 10 minut, pozwoli stanąć na nogi (nie stosować w I trymestrze ciąży).

Przygotowanie do porodu: na 2 tygodnie przed planowanym rozwiązaniem masuj brzuch następującą mieszanką: 4–5 łyżeczek oleju roślinnego, 3 krople wyciągu z gałki muszkatołowej, 3 krople olejku z goździków, 2 krople olejku z szałwii i 1 kropla neroli.

Bardzo stara ajurwedyjska formuła na poprawienie laktacji i wsparcie regeneracji poporodowej zawiera:

– kurkumę jako główny składnik pomagający w odbudowie tkanek i zapobiegający infekcjom. Pomaga zregenerować się komórkom macicy oraz mięśniom pochwy. Powinna być surowa, na ile to możliwe, w ilości 200 gram;

– imbir, dobrze zmiksowany w ilości 50 gram;

– grubo zmielone, namoczone na noc nasiona kozieradki w ilości 20 gram;

Wszystko razem należy połączyć i dodać 50 gram jaggery. Rozgrzać 100 gram ghee i podprażyć miksturę na wolnym ogniu, pod koniec dodać jeszcze 2 łyżeczki ghee. Dorzucić szczyptę namoczonego w mleku szafranu i kilka blanszowanych, dobrze posiekanych migdałów.

Spożywać miksturę od 2. dnia do 3. miesiąca po porodzie 2 razy dziennie (po śniadaniu i kolacji) po 1 łyżce w towarzystwie ciepłej wody lub mleka. W posiłku akompaniującym formule nie powinny znaleźć się: czosnek, sól i bardzo ostre przyprawy, gdyż substancje te uniemożliwiają prawidłowe przyswojenie składników formuły. Przeciwwskazania: cukrzyca, wysokie ciśnienie krwi, wysoki cholesterol i problemy z metabolizmem.

Przeczytaj także:

Płodność i bezpłodność kobiety

Płatki róż - naturalnie dla kobiet

Pokochaj swoje piersi

Opracowanie na podstawie:

Świadome macierzyństwo z ajurwedą. Książka ukaże się wkrótce w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o.

Książka będzie do nabycia w zielonysklep.com - zobacz tutaj.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl