Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • ayurveda
  • medycyna naturalna
  • książki ajurwedyjskie
  • Susruta Samhita
traktat ajurwedyjski
Suśruta Samhita – chirurgia ajurwedyjska

Polecamy znakomity traktat poświęcony medycynie ajurwedyjskiej. „Suśruta Samhita” to 3-tomowa, wnikliwa rozprawa na temat chirurgii w ujęciu ajurwedy. Starożytna chirurgia indyjska już do nabycia w zielonysklep.com

„Suśruta Samhita” uznawane jest za kompletne źródło wiedzy na temat chirurgii ajurwedyjskiej. Dzieło bardzo szczegółowo omawia wszystkie działy chirurgii – od przygotowania operacji, poprzez jej przebieg, aż do opieki pooperacyjnej.

W traktacie można znaleźć wzmianki na temat przeszczepu gałki ocznej, wymiany protezy kończyn, cesarskiego cięcia, a nawet operacji mózgu. Przedstawiono również listę około 125 narzędzi chirurgicznych oraz 700 ziół leczniczych wraz z metodami przygotowania leków.

Traktat nawiązuje również do innych gałęzi ajurwedy takich jak Kaya chikitsa (medycyna wewnętrzna), Aganda tantra (toksykologia), Balaroga (pediatria), a także anatomii, farmakologii, higieny, profilaktyki zdrowia czy dietetyki.

„Suśruta Samhita” to traktat, który jest wnikliwie studiowany nie tylko przez ludzi Wschodu, ale również przez wielu lekarzy krajów zachodnich.

Rozprawa składa się z trzech tomów – każdy tom zawiera oryginalny tekst w sanskrycie, tłumaczenie na język angielski, notki wyjaśniające oraz szkice, dodatki i indeks.

Niniejszy przekład to wierna i rzetelna praca, która spełni oczekiwania zarówno naukowców, jak i lekarzy oraz studentów. Jest cennym źródłem informacji na temat starożytnej wiedzy medycznej.

 

Suśruta – był pierwszym lekarzem, który przeprowadził sekcję zwłok i sporządził opis ludzkiej anatomii. Jest pionierem w leczeniu oraz przeprowadzaniu rekonstrukcji uszkodzonego ludzkiego ciała (w dzisiejszych czasach ten zabieg znany jest jako operacja plastyczna). Jego metoda odbudowy nosa została zaadoptowana przez europejską chirurgię pod nazwą „plastyka płatem indyjskim”. Wykonywał rozmaite zabiegi chirurgiczne m.in.: usuwanie ciał obcych oraz kamieni nerkowych, leczenie kości, stawów (ortopedia), chorób oczu (okulistyka), uszu, nosa, gardła i głowy, odbieranie porodów (położnictwo), kurację jamy brzusznej oraz wiele innych.

Traktat został przetłumaczony na język angielski przez prof. K. R. Srikantha Murthy, który ma bogate, piętnastoletnie doświadczenie w nauczaniu ajurwedy. Prof. Murthy pełnił funkcję profesora trzech Stanowych Uniwersytetów Ajurwedyjskich w Karnatace. Zajmował się badaniami literackimi, opublikował wiele artykułów i książek.

 

„Suśruta Samhita” – 3-tomowa publikacja tłumaczona na język angielski – do nabycia w zielonysklep.com

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl