Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • suplementy diety
  • zioła ajurwedyjskie
  • zdrowa dieta
  • dosza pita
medycyna ajurwedyjska
Suplementy ziołowe dla doszy pitta

Suplementy ziołowe dla doszy pitta nie tylko ułatwiają usuwanie toksyn z ciała, ale także wspierają oczyszczanie wątroby, woreczka żółciowego oraz poprawiają kondycję skóry. Właśnie w tych częściach ciała gromadzi się dosza pitta. Jak łagodzić doszę pitta za pomocą ziół? Przeczytaj.

Dobrze skomponowany preparat ziołowy ułatwia oczyszczanie tkanek ciała i reguluje metabolizm tłuszczów.

Podstawowy preparat dla doszy pitta zawiera następujące składniki:

Tamaryndowiec (125 mg – 1 część), triphala w proszku (500 mg – 4 części), imbir (250 mg – 2 części), pieprz kajeński (250 mg – 2 części), czarny pieprz (250 mg – 2 części)

Osoby o doszy pitta mogą dodać do tego preparatu również: kurkumę (250 mg – 2 części) oraz kolendrę (250 mg – 2 części).

Wymieszaj dokładnie wszystkie składniki w misce i napełnij mieszanką kapsułki wegetariańskie w rozmiarze 00. Przez pierwszy tydzień zażywaj dwie kapsułki 00 dwa razy dziennie, przed śniadaniem i przed kolacją. Preparat możesz bezpiecznie przyjmować przez kilka miesięcy. Jednakże co 6-8 tygodni zrób tygodniową przerwę.

Podstawowe składniki wchodzące w skład mieszanki ziołowej dla doszy pitta:

Katuki – to jedno z bardziej powszechnych ziół wykorzystywanych w medycynie ajurwedyjskiej. Rośnie wyłącznie na obszarze północno-zachodnich Himalajów, na wysokości ok. 3000 m n.p.m. Poprawia funkcjonowanie wątroby oraz przywraca ogólną równowagę w organizmie. Tradycyjnie jest stosowany jako łagodny środek przeczyszczający, a także lek przeciwzapalny. Redukuje przede wszystkim doszę pitta.

Kurkuma – to intensywne żółte kłącze rośliny Curcuma longa, rosnącej w całych Indiach i wielu innych częściach świata. W medycynie ajurwedyjskiej kurkumę stosuje się jako środek oczyszczający krew, przeciwpasożytniczy, przeciwzapalny w chorobach reumatycznych, a także zewnętrznie – do leczenia niektórych infekcji skórnych. Kurkuma jest też skutecznym środkiem przeciwzapalnym używanym w chorobach stawów. W preparacie dla doszy pitta kurkumę łączy się z kolendrą, zwiększając tym samym przyswajalność pozostałych ziół.

Kolendra – to jednoroczne ziele rosnące na wysokości około połowy metra oraz, co ważniejsze, produkujące mnóstwo owalnych nasion o działaniu leczniczym (i wspaniałym smaku!). Powszechnie stosowane jako środek na wzdęcia, niestrawność, nudności i dolegliwości żółciowe. Nasiona kolendry miele się na proszek i dodaje do preparatów dla osób o konstytucji pitta, aby poprawić przyswajalność składników odżywczych oraz wykorzystać ich działanie łagodzące doszę pitta.

 

Zioła odpowiednie dla doszy pitta oraz gotowe mieszanki w postaci herbat znajdziesz w zielonysklep.com – zobacz tutaj.

 

Przeczytaj także:

Praktykowanie jogi dla doszy pitta

Dieta dla doszy pitta

 

Opracowanie na podstawie:

Dieta i odchudzanie zgodnie z ajurwedą. Scott Gerson. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2017.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl