Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • medycyna naturalna
  • ajurweda
  • ziołolecznictwo
  • dosza kapha
mieszanki ajurwedyjskie
Suplementy ziołowe dla doszy kapha

Ajurweda od wieków nauczała, że połączenie odpowiednich ziół sprzyja oczyszczeniu organizmu i ułatwia redukcję wagi. Jeśli zażywamy mieszanki ziołowe zgodnie z zaleceniami, to są one bezpieczne i skuteczne. Jakie zioła są najlepsze dla doszy kapha? Po jakie mieszanki warto sięgnąć? Sprawdź.

Prawdziwa wartość ziół leży nie w tym, że mogą leczyć określone jednostki chorobowe, lecz w tym, że mogą zainicjować i pobudzić oczyszczanie tkanek oraz usprawnić funkcjonowanie ciała na wielu różnych poziomach.

Podstawowy preparat, który ułatwia oczyszczanie tkanek ciała i reguluje metabolizm tłuszczów składa się z następujących składników:

Guggul (125 mg – 1 część), tamaryndowiec (125 mg – 1 część), triphala w proszku (500 mg – 4 części), imbir (250 mg – 2 części), pieprz kajeński (250 mg – 2 części), czarny pieprz (250 mg – 2 części).

Osoby o doszy kapha powinny dodać następujące składniki do podstawowego składu preparatu: arjuna (500 mg – 4 części), natka pietruszki (250 mg – 2 części), nasiona kardamonu sproszkowane (125 mg – 1 część).

Wymieszaj wszystkie składniki w misce i napełnij mieszanką kapsułki wegetariańskie w rozmiarze 00. Osoby o konstytucji kapha powinny przez pierwszy tydzień zażywać dwie kapsułki 00 dwa razy dziennie, przed śniadaniem i przed kolacją. Jeżeli dobrze tolerują preparat, mogą zwiększyć dawkę do trzech razy dziennie, przed śniadaniem, obiadem i kolacją. Preparat można bezpiecznie zażywać przez rok. Jednakże co 6-8 tygodni zaleca się mniej więcej tygodniową przerwę, po której ponownie można przyjmować preparat tak jak wcześniej.

Oto krótkie podsumowanie działania leczniczego ziół wchodzących w skład mieszanki dla doszy kapha:

Arjuna – to duże drzewo zrzucające liście. Jego kora może obniżać ciśnienie i działać tonizująco na serce. Ma ona cierpki smak oraz działanie odtruwające, ułatwia usuwanie toksyn gromadzących się w wątrobie, jelitach i naczyniach krwionośnych.

Natka pietruszki – jest znana z łagodnego działanie moczopędnego oraz oczyszczającego krew, które zawdzięcza zawartości apigeniny. Jej liście mają działanie przeciwbakteryjne, jak również łagodnie przeczyszczające. Pietruszka to doskonałe źródło wapnia, witaminy A, C oraz niewielkich ilości żelaza.

Kardamon- nasiona tej popularnej przyprawy są ostre, nieco słodkie, wysuszające i lekkie, dzięki czemu łagodzą wszystkie trzy dosze. To doskonały środek na trawienie, eliminujący wzdęcia i zgagę. Ogólnie jest to bardzo skuteczny środek o działaniu nasercowym i trawiennym.

 

Zioła odpowiednie dla doszy kapha oraz gotowe mieszanki w postaci herbat znajdziesz w zielonysklep.com – zobacz tutaj.

 

Przeczytaj także:

Praktykowanie jogi dla doszy kapha

Równoważenie doszy kapha 

 

Opracowanie na podstawie:

Dieta i odchudzanie zgodnie z ajurwedą. Scott Gerson. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2017.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl