Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • suplementy
  • witaminy
  • minerały
  • algi
Suplementy, witaminy, minerały

Nasze ciało łaknie składników odżywczych. Musimy radzić sobie ze złą jakością wody, gleby i powietrza. Zjawisko niedożywienia nasila się, gdy ogień trawienny jest słaby lub niestabilny. Co możemy zrobić, aby się wzmocnić?

Możemy temu zaradzić, stosując żywność organiczną. Pierwiastki śladowe zawarte w dobrej jakości pożywieniu są bardzo ważne dla zdrowia skóry, włosów i paznokci. Jaką mamy alternatywę? Na co zwrócić uwagę, decydując się na przyjmowanie suplementów diety?

Jeśli ciało nie jest całkowicie oczyszczone z toksyn, suplementy mogą nie ulec strawieniu. Zamiast tego ajurweda stosuje metody odmładzania, czyli rasajana. Stosuje się ją tradycyjnie wtedy, gdy ciało zostało gruntownie oczyszczone wewnętrznie, a wówczas skoncentrowane dawki składników odżywczych docierają bezpośrednio do tych tkanek, które ich potrzebują. Te ajurwedyjskie „superpokarmy” są używane ze względu na wyjątkowo wysoką zawartość składników odżywczych.

Jednym z najpopularniejszych jest chyawanprash, który zawiera owoc amla – wyjątkowo bogaty w witaminę C. Jednak suplementacja tego typu nie jest korzystna, jeśli w ciele znajdują się toksyny, gdyż preparaty takie nie zostaną wchłonięte we właściwy sposób.

Suplementy mogą być albo przetworzonymi naturalnymi substancjami, albo całkowicie sztucznymi (syntetycznymi). Ponieważ nie są pochodzenia naturalnego, to albo nie można ich zaliczyć do substancji odżywiających ciało, albo też do ich właściwego metabolizowania niezbędna jest duża ilość składników odżywczych. Najlepiej wybierać suplementy z jak najmniej przetworzonych substancji naturalnych. Im bardziej są one syntetyczne, tym bardziej wzmocnią doszę pitta.

Ważne jest także, aby dobrać suplementy do dominującej doszy. Na przykład dla osób wata witamina E w kapsułkach jest lepsza niż witamina E w postaci tabletek. Niebieskozielone algi pomagają osobom wata i kapha, ale osobom typu pitta już nie tak bardzo. Zatem należy upewnić się, czy suplementacja nie zaburza dosz.

Niektóre z najlepszych łatwo dostępnych suplementów to „superpokarmy”, takie jak: spirulina, chlorella, niebieskozielone algi, sproszkowane kiełki oraz tabletki z wodorostów. Każdy z tych produktów działa w określony sposób na ciało, a zatem wpływa na określoną doszę lub jest dla niej szczególnie korzystny.

Jeśli stosujemy zdrową dietę ajurwedyjską z użyciem organicznie uprawianych produktów, dostosowaną do dominującej doszy i warunków pogodowych, to większość minerałów i witamin znajduje się już w naszej diecie. Zażywanie minerałów i witamin staje się potrzebna, jeśli stosujesz dietę bogatą w czerwone mięso, rafinowane węglowodany i cukier, oraz jeśli masz słabe trawienie i dużo toksyn w organizmie.

Suplementacja to tylko jeden ze sposobów na zapewnienie ciału niezbędnych składników odżywczych. Ajurweda stosuje także zioła, które pomagają ciału w lepszym przyswajaniu składników odżywczych. Stosowanie zdrowszej diety na co dzień pozwoli na zaspokojenie większości potrzeb naszego organizmu.

Czyste, ekologiczne algi znajdziesz w naszym sklepie – zobacz Chlorella & Spirulina BIO Rainforest

 

Opracowanie na podstawie:

Ajurweda a uroda. Jak być pięknym. Melanie Sachs. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa A-ti information services, Kraków 2010.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl