Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • medycyna naturalna
  • zdrowa żywność
  • receptury ajurwedyjskie
  • kosmetyki naturalne
medycyna naturalna
Sto pomysłów na arbuza

Sezon na arbuzy trwa w najlepsze. Słodki i soczysty arbuz świetnie gasi pragnienie w upalne dni. Co można z niego przyrządzić? Kiedy po niego sięgnąć? Czy wiesz, że arbuz oprócz dobrego smaku jest też znakomitym kosmetykiem na piękną skórę i lekiem na nerki?

Arbuz ma działanie wychładzające, a więc jest świetnym owocem na lato. Zawiera dużo wody, ma działanie moczopędne.

Pobudza doszę kapha i wata, ale łagodzi pitta. Wiąże stolec i przepłukuje nerki.

Należy odczekać 3 godziny po posiłku, zanim sięgniesz po arbuza. Nie spożywaj go na noc, ponieważ może wywołać obrzęk lub ból brzucha. Nie należy spożywać arbuza w połączeniu ze zbożami, ponieważ wpłynie to negatywnie na trawienie.

Warto wiedzieć, że arbuz zwiększa ciśnienie w gałce ocznej, dlatego nie jest wskazany dla tych, którzy cierpią na jaskrę. Spożywany w dużych ilościach negatywnie wpływa na nasienie.

W medycynie ajurwedyjskiej w przypadku zapalenia cewki moczowej i pęcherza moczowego oraz pieczenia podczas wydalania moczu pije się 1 szklankę soku z arbuza ze szczyptą sproszkowanego kminu.

Na ból nerek zaleca się picie 1 szklanki soku z arbuza z 1/4 łyżeczki sproszkowanych nasion kolendry. Napój ten solidnie przepłukuje nerki i ułatwia wydalenie małych kamieni nerkowych. Stosuje się 2−3 razy dziennie.

Zmiel świeże pestki arbuza na papkę. Dodaj 1 łyżeczkę naturalnego cukru i 1/2 łyżeczki ghee, a następnie zjedz na pusty żołądek. Dzięki temu wzmocnisz osłabione mięśnie.

W przypadku wysypki, egzemy i alergii skórnych jedz czerwony miąższ arbuza, a białą częścią skórki pocieraj skórę. To złagodzi pieczenie i świąd.

1 szklanka soku z arbuza zmieszanego z 1 łyżeczką miodu wypijana wcześnie rano na pusty żołądek łagodzi egzemę towarzyszącą niewydolności serca.

 

Oto nietypowy przepis na piękną skórę:

Weź średniej wielkości arbuza i wytnij z jednego końca dziurkę, ale nie wyrzucaj wyciętej części. Do dziurki włóż 2 łyżeczki niegotowanego ryżu basmati, 1 łyżeczkę kurkumy, 1 łyżeczkę sproszkowanego drewna sandałowego, 1/4 łyżeczki spożywczej kamfory, szczyptę szafranu i wlej 2 łyżeczki soku z limonki. Zakryj otwór, wkładając z powrotem wycięty kawałek.

Trzymaj arbuz w ciepłym, suchym miejscu przez tydzień. Po tygodniu przetnij owoc i wybierz miąższ. Wysusz go w gorącym, suchym miejscu, ale nie bezpośrednio na słońcu.

Ten miękki, sproszkowany miąższ jest stosowany w celach kosmetycznych. Jeśli codziennie będziemy go nakładać na twarz, skóra stanie się młoda i piękna. Pozbędziemy się zmarszczek, trądziku, egzemy i innych dolegliwości skórnych.

 

 

 

Przeczytaj także:

Pomarańcze - letnie orzeźwienie

Winogrona - bogactwo zdrowia

Mango - owoc do zadań specjalnych 

 

 

 

 

Opracowanie na podstawie:

Gotuj z ajurwedą dla zdrowia. Usha Lad, Vasant Lad. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2015.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl