Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • przyprawy
  • sól kamienna
  • sól czarna
  • właściwości
przyprawy, sól czarna, sól kamienna, Kala namak
Sól – w kuchni i w apteczce

Na temat soli narosło wiele mitów. Jedni twierdzą, by jej unikać, inni – że jest niezbędna w diecie. Jak działa sól? Czy jest potrzebna? Czy z soli można przyrządzić proste specyfiki na zaparcia, opuchliznę i ból głowy? Jedno jest pewne – warto mieć ją w swojej kuchni i apteczce.

Sól nasila doszę pitta i kapha, ale osłabia wata. Sól morska poprawia trawienie i aromat pożywienia. Działa przeczyszczająco i antyseptycznie. Sól kamienna jest solą mineralną, która bardzo skutecznie poprawia trawienie. Ma wyjątkowy zapach, słodką wipakę i w mniejszym stopniu nasila dosze pitta i kapha. Nie zatrzymuje wody w organizmie.

 

Specyfiki na bazie soli

W przypadku bólu i niedrożności zatok rozpuść 1/2 łyżeczki soli w 1/2 szklance ciepłej wody. Zakraplaj po 5 kropli do każdego nozdrza. To pomoże osuszyć zatoki.

Możesz wywołać luźne stolce i zlikwidować zaparcia, jeśli wypijesz 1 szklankę wody z dodatkiem 1 łyżeczki soli.

Na zawroty głowy spowodowane nadmiernym poceniem się, wypij szklankę wody z niewielką szczyptą soli i 1/2 łyżeczki soku z limonki.

Sól może złagodzić obrzęk i opuchliznę w skręconej kostce. Mocz stopę przez 15 minut w gorącej wodzie z dodatkiem 2 łyżek soli na niecałe 1/2 litra wody.

Na zmniejszenie opuchlizny pomoże zaplikowanie pasty sporządzonej z jednej części soli i 2 części kurkumy z odpowiednią ilością wody.

W przypadku bólu gardła i zapalenia krtani przed udaniem się na spoczynek płucz gardło szklanką gorącej wody z dodatkiem 1/2 łyżeczki soli i 1 łyżeczki kurkumy.

Zobacz sól czarna Kala w zielonysklep.com

Przeczytaj także:

Przyprawy, które leczą

Opracowanie na podstawie:

Gotuj z ajurwedą dla zdrowia. Usha Lad, Vasant Lad. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem zielone wydawnictwo, Kraków 2015.

 

 

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl