Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • produkty ajurwedyjskie
  • przyprawy indyjskie
  • ajurweda Kraków
  • medycyna naturalna
zioła ajurwedyjskie
Sól kamienna i czarny pieprz

Czy wiesz, że czarny pieprz jest skuteczny na trawienie, kaszel i pasożyty? A jakie są właściwości lecznicze soli kamiennej? Mdłości, ból głowy, przeziębienie, obrzęki, zaparcia, ból gardła i krtani – sprawdź, przy jakich dolegliwościach warto ich użyć.

 

Sól kamienna

Jest rozgrzewająca, nasila pitta i kapha, ale osłabia wat. Poprawia trawienie i aromat pożywienia. Działa przeczyszczająco i antyseptycznie, można ją też stosować do prowokowania wymiotów.

Sól kamienna jest solą mineralną, która bardzo skutecznie poprawia trawienie. Ma szczególny zapach, w mniejszym stopniu nasila dosze pitta i kapha. Nie zatrzymuje wody w organizmie.

W przypadku bólu i niedrożności zatok rozpuść 1/2 łyżeczki soli kamiennej w 1/2 szklance ciepłej wody. Zakraplaj po 5 kropli do każdego nozdrza. To pomoże osuszyć zatoki.

Możesz wywołać luźne stolce i zlikwidować zaparcie, jeśli wypijesz 1 szklankę wody z dodatkiem 1 łyżeczki soli kamiennej.

Na zawroty głowy spowodowane nadmiernym poceniem się, wypij szklankę wody z niewielką szczyptą soli i 1/2 łyżeczki soku z limonki.

Sól może złagodzić obrzęk i opuchliznę w skręconej kostce. Mocz stopę przez 15 minut w gorącej wodzie z dodatkiem 2 łyżek soli na niecałe 1/2 litra wody.

Na zmniejszenie opuchlizny pomoże zaaplikowanie pasty sporządzonej z jednej części soli i 2 części kurkumy z odpowiednią ilością wody.

W przypadku bólu gardła i zapalenia krtani przed udaniem się na spoczynek płucz gardło szklanką gorącej wody z dodatkiem 1/2 łyżeczki soli i 1 łyżeczki kurkumy.

 

 

Czarny pieprz

Jest ostry i rozgrzewający. Zmniejsza wata i kapha, a nasila pitta. Jest skuteczny na trawienie, kaszel i pasożyty. Ponadto wzmacnia płuca i serce.

Gdy masz chrypkę, zmieszaj 1/4 łyżeczki sproszkowanego czarnego pieprzu z 1 łyżeczką ghee. Jedz powoli po obiedzie i kolacji.

Na kaszel stosuj 1/4 łyżeczki sproszkowanego czarnego pieprzu z 1 łyżeczką miodu. Przyjmuj po posiłkach.

W razie chronicznej gorączki zaparz herbatę z 1 łyżeczki świętej bazylii (tulsi) i 1 szklanki gorącej wody. Dodaj 1/4 łyżeczki sproszkowanego czarnego pieprzu i 1 łyżeczkę miodu. Stosuj 2−3 razy dziennie.

Biegunkę powstrzyma 1 szklanka lassi zmieszanego z 2 szczyptami sproszkowanego czarnego pieprzu. Należy go pić 2 razy dziennie.

Na ból brzucha zastosuj mieszankę z 1 szczypty czarnego pieprzu, 1 szczypty asafetydy oraz 1 łyżeczki ghee.

W przypadku pojawienia się wysypki alergicznej zmieszaj 1 łyżeczkę ghee ze szczyptą czarnego pieprzu. Stosuj nie tylko doustnie, lecz także smaruj mieszanką chorą skórę.

 

 

Sól kamienną oraz czarny pieprz znajdziesz w zielonysklep.com – zobacz tutaj.

 

 

Przeczytaj także:

Garam masala - przyprawa kuchni indyjskiej

Curry, curry - część 1

Curry, curry - część 2

 

 

Opracowanie na podstawie:

Gotuj z ajurwedą dla zdrowia. Usha Lad, Vasant Lad. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2015.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl