Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • zioła ajurwedyjskie
  • przyprawy indyjskie
  • kuchnia wegańska
  • ajurweda Kraków
ajurweda Kraków
Smaki ziół i przypraw

Rzadko się zdarza, by roślina miała tylko jeden smak, choć zazwyczaj jeden jest dominujący. Smaki słodki i ostry niekiedy się łączą, tak jak w przypadku cynamonu, kopru, imbiru i cebuli. Smaki słodki i cierpki często łączą się tak jak w przypadku żywokostu, lotosu czy białej lilii wodnej.

Zioła te są wskazane zwłaszcza dla wata, choć mogą być ciężkostrawne. Smaki słodki i gorzki niekiedy łączą się tak jak w przypadku lukrecji. Zioła te są wskazane głównie dla osób pitta. Połączenie smaków słodkiego i kwaśnego występuje w wielu różnych owocach, takich jak głóg czy pomarańcze. Jest to połączenie wyjątkowo dobre dla wata. Smaki ostry i gorzki niekiedy łączą się tak jak w przypadku serdecznika pospolitego, bylicy, piołunu i krwawnika. Takie zioła silnie oddziałują na osoby o konstytucji kapha.

Okazjonalnie zdarza się połączenie smaków ostrego i cierpkiego tak jak w przypadku woskownicy, cynamonu lub szałwii. Zioła takie również działają na kapha. Częste jest połączenie smaków gorzkiego i cierpkiego, tak jak w przypadku wielu roślin działających moczopędnie. Do takich ziół należą gorzknik, babka lancetowata oraz mącznica. Działają one przede wszystkim na pitta.

Niektóre rośliny lecznicze mają trzy lub więcej smaków. Określając działanie ziół o wielu smakach, należy wziąć pod uwagę ich energię oraz smak po strawieniu. Zioła o wielu smakach często mają silne działanie i szerokie zastosowanie lecznicze tak jak w przypadku czosnku.

Podobnie jak zioła także pożywienie ma właściwości lecznicze, w zależności od dominującego smaku i żywiołów. W ajurwedzie przepisuje się specjalną dietę oraz określone zioła. Na ogół pacjent otrzymuje zalecenie, aby stosować dietę, która łagodzi jego główną doszę. Również pewne pokarmy są zalecane w celach terapeutycznych jako zioła lub w połączeniu z ziołami. Należą do nich: mleko, miód, ghee, rodzynki, daktyle i migdały.

Znajomość ziół oraz zasady odżywiania to odrębny dział ajurwedy. Żadne leczenie nie może być naprawdę skuteczne, jeśli nie uwzględnia tych dziedzin. Pożywienie jest odpowiedzialne za „podstawowe odżywienie” organizmu, zioła zaś odżywiają i pobudzają głębsze tkanki i organy ciała na poziomie subtelnym.

Emocje również mają określony smak lub aromat i wpływają na ciało zgodnie ze swoimi właściwościami. Istnieją emocje gorzkie, takie jak żal, lub cierpkie, takie jak lęk, które nasilają wata. Istnieją emocje kwaśne, takie jak zawiść, lub ostre, takie jak gniew – te nasilają pitta. Są także emocje słodkie, takie jak pożądanie, lub słone, takie jak chciwość – one nasilają doszę kapha.

Emocje mogą wpływać na ciało w taki sam sposób jak niewłaściwe pokarmy, narkotyki, alkohol lub infekcje. Czynniki psychologiczne mogą podczas leczenia zdominować czynniki fizjologiczne. Z tego powodu w ajurwedzie istnieje także dział poświęcony energetyce psyche. Ajurweda – ucząca nas, że istnieje jedność ciała i umysłu – pokazuje, jak stosować zioła, by nam pomóc w radzeniu sobie z problemami emocjonalnymi i stanami umysłu.

Ajurwedyjskie zioła, aromatyczne przyprawy znajdziesz w zielonysklep.com - zobacz tutaj.

 

Przeczytaj także:

Energia ziół

Cynamon i kardamon

Przyprawy, które leczą 

 

 

Opracowanie na podstawie:

Joga ziół. Ziołolecznictwo ajurwedyjskie Dawid Frawley, Vasant Lad. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o. Kraków 2014.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl