Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • kosmetyki naturalne
  • ziołolecznictwo
  • ajurweda
  • medycyna naturalna
medycyna naturalna
Smak roślin - jak smakują drzewa

Jaki smak mają drzewa owocowe? Gdzie zawiera się smak dębów i klonów? Z jakich żywiołów pochodzi smak kwaśny? Dlaczego kwiaty mięty i szałwii tak intensywnie pachną? Dlaczego wierzba i osika są smukłe i niewielkie? Jaki smak mają aloes i berberys? Sprawdź.

Możemy określić smak roślin na podstawie opisu botanicznego. Rośliny mające w pełni wykształcone elementy, jak korzenie, łodygi, gałęzie, liście, kwiaty i nasiona lub owoce, są zazwyczaj przyjemne, słodkie w smaku i bogate w wartości odżywcze. Do tej grupy należy większość drzew owocowych. Swój rozwój i swoje wartości odżywcze zawdzięczają one elementom ziemi i wody.

Rośliny, które są długowieczne, duże i twarde, zazwyczaj mają smak cierpki, który jest związany z elementami ziemi i powietrza. U wielu drzew, które nie kwitną, smak zawiera się w liściach – tak jest na przykład w przypadku dębów i klonów.

Choć smak kwaśny pochodzi z elementu ziemi i ognia, to rośliny o smaku kwaśnym są mniej masywne, potrzebują więc podpórek, tak jak drzewa cytrusowe lub rośliny jagodowe.

Ponieważ smak ostry powstaje z połączenia elementu ognia i powietrza, rośliny o tym smaku nie mają części twardych i dobrze uformowanych ani też soku, zazwyczaj mają jednak kwiaty o wyrazistych kolorach. Często zawierają aromatyczne olejki lotne, czego przykładem mogą być różne gatunki mięty oraz szałwii.

Niewiele roślin ma smak słony, ponieważ powstaje on z połączenia żywiołu ognia i wody. Do tej kategorii zaliczają się przede wszystkim wodorosty. Smak ten występuje jako drugorzędny u niektórych roślin pustynnych, a także jest smakiem soli mineralnych.

Smak gorzki powstaje z elementu eteru i powietrza. Rośliny o smaku gorzkim są lekkie i niezbyt masywne, czego przykładem może być aloes, berberys lub gorzknik. Jednakże niektóre drzewa smukłe i niewielkie, takie jak wierzba lub osika, również zawierają ten smak, a często także odrobinę smaku cierpkiego.

Połączenie smaków cierpkiego i gorzkiego to prawdopodobnie smak najczęściej występujący u roślin.

 

Jakie działanie ma żywica naturalna z drzew oraz drzewo Palo Santo? Sprawdź w zielonysklep.com

 

Przeczytaj także:

Drzewo sandałowe w aromaterapii

Aromaty i olejki w praktyce jogi

Słodko czy gorzko

 

Opracowanie na podstawie:

Ajurweda medycyną natury. David Frawley, Subhash Ranade. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2013.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl