Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • medycyna naturalna
  • ajurweda
  • ziołolecznictwo
  • książki o ajurwedzie
książki o ajurwedzie
Smak roślin

Ajurweda przyjmuje istnienie sześciu smaków – słodkiego, kwaśnego, słonego, ostrego, gorzkiego i cierpkiego. W każdym z nich przeważają dwa spośród pięciu żywiołów. Możemy określić smak każdej rośliny – drzew, owoców, nasion, kwiatów…

Rośliny mające w pełni wykształcone cechy, takie jak korzenie, łodygi, gałęzie, liście, kwiaty i nasiona lub owoce, są zazwyczaj przyjemne, słodkie w smaku i bogate w wartości odżywcze. Do tej grupy należy większość drzew owocowych. Swój rozwój i swoje wartości odżywcze zawdzięczają one elementom ziemi i wody.

Rośliny, które są długowieczne, duże i twarde, zazwyczaj mają smak cierpki, który jest związany z elementami ziemi i powietrza. U wielu drzew, które nie kwitną, smak zawiera się w liściach; tak jest na przykład w przypadku dębów i klonów. Choć smak kwaśny pochodzi z elementu ziemi i ognia, to rośliny o smaku kwaśnym są mniej masywne, potrzebują więc podpórek, tak jak drzewa cytrusowe lub rośliny jagodowe.

Ponieważ smak ostry powstaje z połączenia elementu ognia i powietrza, rośliny o tym smaku nie mają części twardych i dobrze uformowanych ani też soku, zazwyczaj mają jednak kwiaty o wyrazistych kolorach. Często zawierają aromatyczne olejki lotne, czego przykładem mogą być różne gatunki mięty oraz szałwii.

Niewiele roślin ma smak słony, ponieważ powstaje on z połączenia żywiołu ognia i wody. Do tej kategorii zaliczają się przede wszystkim wodorosty. Smak ten występuje jako drugorzędny u niektórych roślin pustynnych, a także jest smakiem soli mineralnych.

Smak gorzki powstaje z elementu eteru i powietrza. Rośliny o smaku gorzkim są lekkie i niezbyt masywne, czego przykładem może być aloes, berberys lub gorzknik. Jednakże niektóre drzewa smukłe i niewielkie, takie jak wierzba lub osika, również zawierają ten smak, a często także odrobinę smaku cierpkiego. Połączenie smaków cierpkiego i gorzkiego to prawdopodobnie smak najczęściej występujący u roślin.

Ajurweda podchodzi do kwestii roślin dogłębnie i wieloaspektowo. Uwzględnia wszystkie sposoby przygotowania i wykorzystywania ziół. Klasyfikuje je na różne sposoby, zgodnie z ich zastosowaniem, energetyką, pochodzeniem oraz oddziaływaniem na dosze. Zanim wybierzemy określone ziele w celu leczenia, musimy uwzględnić wszystkie te czynniki.

Rośliny mogą mieć silne właściwości i dużą siłę oddziaływania. Inne mogą mieć średnią siłę – do tej grupy należy większość ziół o smaku gorzkim, ostrym i cierpkim, takich jak pieprz kajeński, gorzknik lub kora białego dębu, które na krótką metę działają silnie i mogą mieć właściwości drażniące. Zioła mogą też oddziaływać łagodnie – wtedy nadają się do długotrwałego stosowania; zalicza się do nich zioła tonizujące, na przykład amalaki, lukrecję lub prawoślaz.

 

Opracowanie na podstawie:

Ajurweda medycyną natury. David Frawley, Subhash Ranade. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2013. 

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl