Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • naturalne kosmetyki
  • produkty ajurwedyjskie
  • kosmetyki wegańskie
  • ajurweda Kraków
naturalne kosmetyki
Słoneczne kosmetyki do opalania

Jeśli chcemy zachować piękną i zdrową cerę przez długie lata, nie powinniśmy przebywać długo na słońcu bez żadnej ochrony. Jakie są holistyczne sposoby ochrony przed promieniami? Jak złagodzić poparzenia słoneczne? Po jakie naturalne preparaty do opalania warto sięgnąć? Wypróbuj nasze przepisy.

Wygrzewanie się w promieniach słonecznych może być bardzo przyjemne. Jednak ze słońca korzystaj rozsądnie i nie wystawiaj się  na jego silne promieniowanie bez żadnego zabezpieczenia. Smaruj ciało grubą warstwą mleczka lub kremu.

Poniżej znajdziesz przepisy na naturalne preparaty, które mają niski faktor SPF i są opracowane w taki sposób, aby odżywiały skórę przed pobytem na słońcu, w jego trakcie i po nim, oraz by chroniły przed takimi czynnikami jak upał, wysuszający wiatr, słona woda w morzu czy chlorowana woda w basenie.

 

Olejek do opalania

Składniki tego olejku tworzą silnie nawilżającą i odżywczą dla skóry mieszankę. Jeśli cierpisz na poparzenie słoneczne, twoja skóra jest spierzchnięta od wiatru albo masz wysypkę na skutek kontakt z wodą morską, piaskiem czy chlorem, ten kosmetyk będzie koił i łagodził wszelkie podrażnienia.

Jest zalecany do wszystkich rodzajów skóry, z wyjątkiem tłustej. Stosuj przed opalaniem i w trakcie opalania. Wstrząśnij energicznie przed każdym użyciem. Uzyskana ilość to ok. 1,5 szklanki.

Jakich składników użyć? 1/4 szklanki oleju bazowego z jojoby, 1/4 szklanki oleju bazowego neem, 1/4 szklanki czystego soku aloesowego, 1/4 szklanki sezamowego oleju bazowego, 3 łyżeczki witaminy E w oleju, 1 łyżeczka bezwodnej lanoliny.

Jak wykonać? Wlej wszystkie składniki do pojemnika. Woda będąca bazą soku z aloesu oddzieli się od innych składników, a zatem przed użyciem trzeba mocno potrząsnąć buteleczką.

Produktu nie trzeba trzymać w lodówce, jeśli zostanie zużyty w ciągu 3 tygodni. Przechowywany w lodówce ma trwałość 4-6 miesięcy. Pod wpływem niskiej temperatury stwardnieje, ale ponownie przybierze płynną postać, jeśli ogrzejemy go w temperaturze pokojowej.

Jak stosować? Wstrząśnij przed każdym użyciem. Nanieś na całe ciało bezpośrednio przed opalaniem i co jakiś czas nakładaj ponownie w trakcie opalania. Oleje bazowe nie zostawią na skórze tłustej warstwy, jeśli starannie je wmasujesz (pod warunkiem, że nie użyjesz ich za dużo).

 

Kojąca mgiełka aloesowa po opalaniu

Ta mieszanka o właściwościach nawilżających i przeciwzapalnych koi i regeneruje skórę zniszczoną słońcem i wiatrem. Można ją stosować jako mgiełkę leczniczą i przeciw swędzeniu po ukąszeniu owadów lub przy podrażnieniu skóry. Jest zalecana do wszystkich rodzajów skóry, zwłaszcza podrażnionej i zniszczonej. Stosuj w razie potrzeby. Uzyskana ilość to: ok. 1 szklanka.

Jakich składników użyć? 1 szklanka soku aloesowego, 20 kropli lawendowego olejku eterycznego, 10 kropli rozmarynowego olejku eterycznego

Jak wykonać? Wlej składniki do buteleczki i energicznie potrząśnij, aby się zmieszały. Przechowuj w lodówce i zużyj w ciągu 4-6 miesięcy.

Jak stosować? Wstrząśnij przed każdym użyciem. Wlej do buteleczki z atomizerem i spryskuj skórę tak często, jak to konieczne.

 

Jak złagodzić poparzenia słoneczne?

Dodaj 2 szklanki octu jabłkowego do chłodnej kąpieli i poleż w niej 10-20 minut.

W razie potrzeby zaaplikuj schłodzony żel lub sok aloesowy bezpośrednio na poparzoną skórę, aby zmniejszyć ból i nawilżyć uszkodzone tkanki.

Za pomocą nasączonych wacików nanieś bezpośrednio na oparzoną skórę zimny napar z czarnej herbaty pekoe. W razie potrzeby powtórz czynność.

Bezpośrednio spryskaj hydrolatem lawendowym lub rumiankowym oparzoną skórę, by złagodzić stan zapalny.

 

Relaksujące, pachnące, ziołowe olejki do ciała ORIENTANAn – z imbirem i trawą cytrynową, oraz  z drzewem sandałowym i kurkumą - oparte na ajurwedyjskich recepturach znajdziesz w zielonysklep.com. Zobacz tutaj.

 

Przeczytaj także:

Korzystaj ze słońca - z głową

Trzy maseczki nawilżające 

Odprężąjące olejki do ciała

 

Opracowanie na podstawie:

Domowe receptury na naturalne kosmetyki. 175 ekoprzepisów na specyfiki ziołowe. Stephanie Tourles. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2016.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl