Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • ajurweda
  • książki o ajurwedzie
  • produkty naturalne
  • medycyna alternatywna
ajurweda Kraków
Słodko czy gorzko?

Warto poznać typowe i nietypowe działanie każdego smaku, by właściwie wykorzystywać je w codziennym menu. Czy wiesz, że słodki smak pobudza zmysły i dodaje energii? Czy wiesz, że smak gorzki ma działanie antytoksyczne? Który i kiedy wybrać?

 

SŁODKI

Smak słodki występuje w takich produktach jak cukier, mleko, ryż, pszenica, daktyle, syrop klonowy czy lukrecja. Składa się z elementu ziemi i wody. Zazwyczaj bywa tłusty, wychładzający i ciężki.

Smak słodki zwiększa ilość esencji życiowej. Stosowany z umiarem jest dla organizmu zdrowy i ma działanie anaboliczne, wspomaga też tworzenie się osocza, krwi, tkanki mięśniowej, tłuszczowej i kostnej, szpiku kostnego oraz płynów rozrodczych.

Właściwe jego stosowanie dodaje sił i przedłuża życie. Smak ten pobudza zmysły, poprawia cerę, sprawia, że skóra i włosy są zdrowe, a głos mocny. Gasi pragnienie, łagodzi uczucie pieczenia, a także dodaje energii.

Dzięki niemu stajemy się rześcy, ponadto likwiduje wyczerpanie.

Pomimo wszystkich tych zalet jego nadmiar może wywoływać wiele chorób wszystkich dosz. Słodkie pokarmy nasilają zwłaszcza kapha i wywołują przeziębienie, kaszel, niedrożność, ociężałość, utratę apetytu, lenistwo i otyłość.

Mogą również powodować nieprawidłowy przyrost mięśni, niedrożność układu limfatycznego, nowotwory, obrzęk i cukrzycę.

 

GORZKI

Przykładem produktów o gorzkim smaku są: korzeń kurkumy, korzeń mniszka, aloes, szczaw kędzierzawy, kozieradka, drewno sandałowe, rabarbar i kawa. Gorzki, to smak, którego najbardziej brakuje w diecie Amerykanów.

Zawiera w sobie elementy powietrza i eteru. Jest chłodny, lekki i suchy z natury. Nasila wata, a osłabia pitta i kapha. Choć gorzki sam w sobie nie jest smaczny, wzmacnia on pozostałe smaki.

Ma działanie antytoksyczne i zabija zarazki. Łagodzi uczucie pieczenia, świąd, nawracające choroby skóry oraz pomaga w przypadku zasłabnięcia. Zmniejsza gorączkę, ujędrnia skórę i mięśnie.

W niewielkich dawkach może łagodzić wzdęcia jelitowe, a jako gorzki tonik wspomaga trawienie. Działa wysuszająco na ciało oraz zmniejsza ilość tkanki tłuszczowej, szpiku kostnego, moczu i kału.

Nadmierne spożycie gorzkiego smaku może uszczuplić zasoby osocza, krwi, tkanki mięśniowej i tłuszczowej, szpiku kostnego i nasienia, co w rezultacie może prowadzić do upośledzenia funkcji seksualnych.

Wskutek nadmiernego spożycia goryczy może wystąpić ogromna suchość i szorstkość, wyniszczenie i zmęczenie. Niekiedy mogą się pojawić zawroty głowy i utrata przytomności.

 

 

 

Przeczytaj także:

Smak roślin

Wpływ smaków na nasze zdrowie

Ostry, gorzki, cierpki - działanie smaków 

 

 

 

Opracowanie na podstawie:

Gotuj z ajurwedą dla zdrowia. Usha Lad, Vasant Lad. Książka ukazała się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2015.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl