Welcome to a-ajurweda.pl - an information service on ayurveda in Polish

We are a Polish publisher of books on ayurveda and information service which aims to spread knowledge of Ayurveda in Poland. We run an Internet and stationary shop with books, natural and ayurvedic products. Our brands:

Please contact us...

Sales of products: sklep@a-ti.pl
Publishing: redakcja@a-ti.pl
Phone: +48 603 440 800

a-ti sp. z o.o
ul. Zamkowa 18/14
30-301 Kraków, Poland
Tax ID: PL 676 246 61 48

×
  • ajurweda Kraków
  • zioła ajurwedyjskie
  • medycyna naturalna
  • smaki i dosze
Słodki, słony, kwaśny - smaki i dosze

Słodki, słony, kwaśny, ostry, gorzki, cierpki - ajurweda wyróżnia sześć smaków. Kluczem do kuchni ajurwedyjskiej jest wybór takich dań, które redukują, łagodzą lub równoważą naszą doszę. Jakie smaki są wskazane dla doszy wata? Jakich smaków powinna unikać dosza pitta? Które smaki łagodzą doszę kapha? Sprawdź.

                                            

Słodki - łagodzi doszę wata i pitta, zaostrza doszę kapha.

Słodki smak ma wychładzającą energię, choć istnieją wyjątki od tej reguły. Spośród wszystkich sześciu smaków daje największą stabilność i jest najbardziej pożywny. Równoważy dosze wata i pitta, spożywany z umiarem daję siłę, a płyny i tkanki w ciele zachowują dzięki niemu zdrowie. Ten smak powinny spożywać osoby, które chcą przybrać na wadze, ponieważ w nadmiarze nasila szybko nasila on doszę kapha. Ze względu na swą oleistość i wilgoć spowalnia trawienie.

Dużo słodyczy zawierają takie produkty jak: pszenica, ryż, syrop klonowy, syrop z brązowego ryżu, nektar z agawy, daktyle, korzeń lukrecji oraz kora wiązu czerwonego.

 

Słony - łagodzi doszę wata, zaostrza doszę pitta i kapha.

Smak słony ma rozgrzewającą energię, dzięki czemu doskonale nadaje się dla doszy wata. Ciepło i oleistość smaku słonego nawilżają i stabilizują doszę wata, ale jego ciężar może zaostrzać doszę pitta. Osoby kapha może pociągać ciepło słonego aromatu, lecz przyczynia się on do tycia i powoduje zatrzymanie wody w tkankach, co jest niewskazane w przypadku tej konstytucji. Sól w umiarkowanych ilościach pobudza trawienie, pomaga utrzymać właściwą równowagę elektrolitów, zmiękcza tkanki oraz ma łagodne działanie przeczyszczające.

Dużo słonego smaku znajduje się w wodorostach, tamari, czarnych oliwkach i pokarmach przetworzonych.

 

Kwaśny - łagodzi doszę wata, zaostrza doszę pitta i kapha.

Kwaśny smak ma rozgrzewającą energię. Pobudza apetyt i wydzielanie śliny, a dzięki temu, że jest lekki, rozgrzewający i tłusty, działa stabilizująco. Należy go jednak spożywać w niewielkich ilościach, ponieważ jego ożywcze działanie jest silne i już niewielka ilość wystarcza na długo. Kwaśny smak równoważy doszę wata, lecz jego gorąco zaburza pitta, a jego śliska, stabilizująca natura dławi kapha. Jednocześnie poprawia apetyt, trawienie i wydalanie.

Przykładowe produkty o kwaśnym smaku to cytryny, śliwki umeboshi, owoc amli, ocet, produkty fermentowane i marynowane.

 

W następnej części artykułu opiszemy właściwości kolejnych trzech smaków. Ostry, gorzki i cierpki – jak wpływają na dosze? Jaką mają energię? W których produktach można je znaleźć? Przeczytasz już za tydzień.

 

Skomponuj jadłospis zgodny z twoją doszą. Rozmaite przyprawy, różne rodzaje warzyw strączkowych (fasole, ciecierzyce), a także wysokiej jakości ryż basmati, kasze quinoa, mąki bezglutenowe – znajdziesz w zielonysklep.com. Zobacz tutaj.

 

Przeczytaj także:

Jak smakują zioła 

Smak roślin

Energia ziół

  

Opracowanie na podstawie:

Ajurwedyjska kuchnia dla wegan. Jak odzyskać równowagę dzięki pożywieniu. Talya Lutzker. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2015.

Copyright © a-ti sp. z o.o. 2014
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja:
VArts.pl