
Jesteś aktywny? Uprawiasz sport? Lubisz wędrówki, jazdę na rowerze lub na rolkach? Przy dużej aktywności fizycznej zwiększa się zapotrzebowanie organizmu na białko i minerały. Jak zrobić własny pełnowartościowy suplement odżywczy? Jak przyrządzić pyszne przekąski, które zregenerują ciało?
Najbardziej skuteczne suplementy to te pozyskiwane z pełnowartościowego pożywienia – w przeciwieństwie do suplementów syntetycznych. Aby zrobić własny pełnowartościowy suplement odżywczy wystarczy kilka składników i odrobina chęci.
Zielony napój
Wrzuć do blendera garść mrożonych malin, truskawek, kawałków mango lub banana, następnie dodaj jedną szklankę (lub więcej) mleka roślinnego (sojowego, ryżowego, owsianego lub migdałowego), porcję naturalnego jogurtu z koziego mleka oraz dwie łyżki mieszanki z organicznych, sproszkowanych roślin zielonych. Zmiksuj wszystko. Gotowe do spożycia!
Mieszankę ze sproszkowanych roślin zielonych możesz zrobić samodzielnie. Dobrze sprawdzi się: chlorella, spirulina, trawa jęczmienna, sproszkowany korzeń maca, nasiona chia, jagody goji lub jagody acai. To witaminowa „bomba odżywcza”.
Wybierając mieszanki ze sproszkowanych roślin zielonych, upewnij się, że na etykiecie zaznaczono, że składniki są organiczne i zostały przetworzone natychmiast po zebraniu, dzięki czemu zawierają żywe enzymy i witaminy.
Smak tych roślin przywodzi na myśl świeżo skoszoną trawę o słodkim, zielonym zapachu.
Mieszanka surowych nasion słonecznika i dyni
Zmieszaj równe części surowych nasion słonecznika i dyni w plastikowym pojemniku i noś tę pyszną, chrupiącą przekąskę przy sobie lub dodawaj ją do sałatki lub do zup-kremów zamiast grzanek z białego chleba. Aby uzyskać nieco ostrzejszy smak, posyp mieszankę ulubionymi przyprawami bez soli.
Nasiona słonecznika i nasiona dyni zawierają niezbędne tłuszcze oraz duże ilości żelaza i cynku. Surowe, nieprzetworzone, niepodgrzewane kwasy tłuszczowe omega-3 oraz omega-6 to prawdopodobnie najskuteczniejsze narzędzia do walki ze zmarszczkami. Omega-3 i omega-6 bardzo korzystnie wpływają na skórę. Tłuszcze te mają również silne właściwości przeciwzapalne, co sprzyja zdrowemu sercu i łagodzi ból.
Możesz spożywać także łyżkę lub dwie łyżkę świeżego siemienia lnianego dziennie, oliwę extra virgin lub nierafinowany olej kokosowy.
Woda i nawodnienie organizmu
Bardzo ważną rolę w procesie metabolizmu odgrywa woda. Zapewnia skórze jędrność i nawilżenie oraz sprawia, że składniki odżywcze docierają do komórek skóry, włosów i paznokci.
Woda nawilża każdy element ciała. Jeśli ciało jest odpowiednio nawilżone, elastyna i kolagen w warstwie skóry pozostają sprężyste, a nawilżone, dobrze odżywione włosy oraz paznokcie są błyszczące i silne. I na odwrót – osoba odwodniona przedwcześnie się starzeje i bywa wyczerpana.
Oprócz czystej wody źródłem płynów są także świeże soki owocowe i warzywne (najlepiej niepasteryzowane ani nie z kartonu). Część codziennie spożywanej wody może pochodzić z surowych owoców i warzyw.
Jeśli nie lubisz pić wody bez dodatków, to możesz wyciskać do niej sok z limonki, sok z cytryny lub pomarańczy. Gdy dodasz do wody koncentrat soku żurawinowego lub wiśniowego, uzyskasz przepyszny orzeźwiający napój.
Przeczytaj także:
Witaminy i minerały w diecie wegetariańskiej
Opracowanie na podstawie:
Domowe receptury na naturalne kosmetyki. 175 ekoprzepisów na specyfiki ziołowe. Stephanie Tourles. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa a-ti sp. z o.o., Kraków 2016.